| Alexander1988 a întrebat:

Am un doberman de14luni si as avea si eu o intrebare pentru cei care detin sau au detinut o astfel de rasa: pe la ce varsta se maturizeaza ei si incep sa faca paza si protectie si isi intra in rol? Sau trebuie dresaj special? Am auzit ca ei sunt pentru asa ceva si fara un dresaj anume. Multumesc

1 răspuns:
| Kat29 a răspuns:

Si eu am avut un doberman. Cainii sunt diferiti, se maturizeaza la varste diferita intre 1 si 3 ani, de asemenea unii isi intra in rol, iar altii au nevoie de ajutor. Eu l am avut pe Oscar si a inceput sa fie destul de precaut cu lucrurile din jur si solid pe la un an jumati, un an si 8 luni, cam asa.