| iustinul78 a întrebat:

Daca am sub 18 ani pot sa detin in mod legal un caine din rasa doberman?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie, cainii din aceasta rasa nu fac parte din categoria celor prevazuti ca periculosi, conform OUG nr. 55 din 30 aprilie 2002, republicată in 2014, privind regimul de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi.

| Lioana a răspuns:

Nu exista conditii de varsta pentru a avea un animal de companie. Poti avea unul daca iti dau voie parintii sa-l tii in casa lor.

| Yurisa a răspuns:

Http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=35136

Potrivit ordonanței de urgență din 2002 trebuie sa ai minim 18 ani. Nu am gasit vreo portita de scapare :)) Daca ai rabdare sa citesti toata aia poate iti va fi mai clar

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Dacă îți dorești cu adevărat acest câine, le poți spune părinților tăi să îl ia și să îl dețină iar tu te vei bucura de el, fără ca să te mai îngrijorezi de alte probleme cu legea.