| amadeo00 a întrebat:

Salutare, as vrea sa imi cumpar un Rottwailer pentru paza si protectie (Femela). In momentul actual detin un Ciobanesc belgian Malinois (mascul), da...am mai avut caini (pitt, Ciobanesc German si dog argentinian) stiu ce inseamna un caine cu temperament puternic. Vreau sa stiu la capitolul paza, cat de bine isi dezvolta agresivitatea fata de persoane straine. Are instinctul de paza de pui sau doar dupa perioada de 8/18 luni?
Tin sa mentionez, locul in care stau necesita un asemenea caine, as vrea sa aud opinii despre aceasta rasa. La capitolul de disciplina, cea mai mica problema.
Rog seriozitate, cei care nu au detinut un asemenea caine si doar au citit/documentat despre el sa se abtina va rog.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LDM4EVER a răspuns:

Si eu am avut pana acum 3 caini Rottwailer rasa pura mai am unul dar este mascul, acum spun cum este in cazul meu. Rasa asta de caine este buna pentru paza dar trebuie sa ai grija cum il dresezi. El tine foarte mult la stapan dar trebuie sa ai mare grija cum il cresti pentru ca asa cum il cresti asa il ai. Nu trebuie sa il ti doar in puf pentru ca devine molau si sedentar dar nu trebuie nici sa il hartuiesti pentru ca te vede ca pe un om rau. Rezista destul de mult fara mancare deci il poti lasa acolo unde ai nevoie de protectie dar sa nu uiti de el. Trebuie ca in perioada in care este pui sa ii faci toate tratamentele necesare si sa te joci mult cu el pentru a te recunoaste foarte bine la perioada de maturitate. Este o rasa foarte buna.