| Fαntαsy a întrebat:

Am un hamster care face 3 ani cred peste 2 luni happy (s-a nascut la mine acasa deci stiuwinking ). Acum 2 saptamani, si-a rupt dintii de jos. n-am idee cum a facut asta din moment ce manca numai grau, paine usacata si alte lucruri din mancarea lui (cumparata), deci era obisnuit si avea dintii tociti, nu erau sensibili sau ceva.

Azi cand m-am dus sa vad daca mai are mancare, am vazut pe painea lui ceva rosu, si ma gandesc ca e sange de la dinti (fiind uscata).

Ce ar trebui sa ii dau sa manance in acest caz? Doar e hamster si ar trebui sa rontzaie nu? dar cu cei 2 dinti jumate pe care ii mai are? Sa ma duc cu el la veterinar? Iubesc animalele si am mai pierdut deja un hamster. dar, oricum e batran. si decat sa-l mai chinuie cu medicamente si mai stiu eu ce. (ca doar n-o sa-i puna aparat dentarwinking )

dau funda la cel mai bun raspuns!

5 răspunsuri:
| Ionela256 a răspuns:

Du-te cu el la un veterinar,exista si un alt fel de mancare speciala pentru hamsterii nou nascuti.ce nu ai dintii dezvoltati, poti sa-i dai mancare din aceea.dar du-te la un veterinar, el te va indruma inspre bine. funda?

| Fαntαsy explică:

Nu are cusca. mi s-a parut scump sa dau 700-900 de mii pe una. sau. mama nu a fost de acord. ma rog, si l-am pus intr-un vas de plastic, potrivit pentru marimea lui. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ionela256 nu am auzit de mancare de hamsteri nou nascuti, hamsterii nou nascuti sunt hraniti de mama lor si de la 7 zile manaca mancare solida.

Fantasy :
Dinții hamsterilor
Hamsterii sunt mamifere din familia rozătoarelor, binecunoscuți pentru ronțăiala specifică tuturor rozătoarelor. Cuvântul rozător provine din latinescul rodere care înseamnă a roade.

Hamsterii se nasc cu dinți și păstrează același set în decursul întregii vieți. Cei doi incisivi din maxilarul superior și inferior cresc încontinuu pe parcursul vieții hamsterului și se tocesc în mod natural prin contactul zilnic realizat între cei de sus cu cei de jos.

Prin roadere dinții își mențin lungimea constantă, de aceea unii sunt de părere că este bine să pui o bucată de lemn sau un aliment mai dur în cușcă pentru a fi roase, deși hamsterii se pare că preferă barele de metal sau alte părți de plastic din interiorul cuștii pentru a le ronțăi.

Apar rar probleme cu dinții hamsterilor, dar uneori din cauze excepționale dinții pot crește prea mult. Aceasta cauzează probleme de alimentație ce cauzează o pierdere în greutate, infecții ale gurii sau abcese. Este important ca dinții să fie examinați periodic pentru a vedea din timp dacă nu apar probleme, mai ales că odată cu înaintarea în vârstă a hamsterului aceștia devin casanți. Simptomele date de probleme cu dinții sunt cantităţile excesive de salivă şi dificultatea de a mânca, sau hamsterul nu mănâncă deloc, o reticență sau incapacitatea de a închide gura complet.

Dinții pot deveni prea lungi prin faptul că sunt nealiniați, cei de sus necălcând perfect peste cei de jos. Acest lucru poate apare din motive genetice, datorită unor traumatisme la dinți sau datorită unei creșteri exagerate. În acest caz poate fi necesară tăierea lor pentru a-i micșora, altfel ei vor continua să crească, lucru ce va duce la o subnutrire severă. Pentru a scurta dinții crescuți prea mult poți duce hamsterul la un medic veterinar, însă poți face și tu acest lucru, acasă. Este recomandat să vezi întâi cum procedează medicul, pentru a nu agrava lucrurile. Dinții pot fi casanți precum sticla și se pot rupe în interiorul gingiei, dacă îi tai prea din scurt.

Uneori este dificil să-ți dai seama dacă dinții au crescut prea mult sau nu. O metodă pentru a verifica acest lucru este să-i dai hamsterului o alună în coajă. Hamsterul va trebui să fie capabil să o ia în gură fără nici o dificultate, în caz contrar fiind posibil ca dinții să fi crescut prea mult.

Tăierea dinților este o procedură simplă și rapidă. Ține hamsterul strâns de ceafă punând degetul mare pe piept. Potrivește cleștele la locul dorit, apăsând ușor pentru a nu scăpa din poziție, și asigură-te că limba hamsterului este în spatele cleștelui. Apasă apoi mai tare pe clește și taie dintele. Taie apoi al doilea dinte, la aceeași lungime.

Nu trebuie să te îngrijorezi din cauza culorii galbene a dinților, aceasta este culoarea lor normală.

Stiu ca asta nu prea te ajuta, dar cred ca o sa-i creasca dintii dar e problema cu mancatul, iar daca nu roade pana ii cresc cei de jos ii vor creste cei de sus prea mult.
Poti sa-i dai mancare moale, ca unele legume, dar daca nu manaca mancare uscata poate sa fcaa diaree. Cel mai bine dul la vet,

Papa! Succes!

| VaRogAjutor a răspuns:

In problema asta te-as recomanda sa te duci le veterinar! Pai e un razator si nu mai are dinti sa rontzaie deci =Dead= Nu o sa-i dea medicamente laughing pentru ce adica pentru dinti nu prea cred...Dar daca iti place de acel hamster cu adevarat da nu ban sa-i puna proteza...
Daca zici ca a pierdut juma din 2 dinti aia trebuie scosi si bagati ca la oameni de fier metal ce ofii
Asta e singura cale dar e foarte riscant pentru ca tinand cont ca si el e batran s-ar putea sa moara...Dar daca nu-i da de mancare oricum moare flamand deci
P.S Singura varianta e sa te duci la veterinar!
Fuhan?(combinatieintre funda si hanster)

| suwofa96 a răspuns:

Buna iti recomand sa te duci cu el la veterinar el ste mai bine ce e de facut... poate a muscat cusca (barele de fier)banuiesc. Funda plzzhappyhappyhappybig grintongue