| Horia392 a întrebat:

Mi am pus aparat dentar azi si ma dor dintii. Am vazut ca pana se obisnuiesc dinti trec 1-2 sapt. Afecteaza cu ceva daca iau medicamente ca sa nu mai doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna, e normal. Normal ca nu afecteaza, stai linistit.

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa te doara dintii, odata ce este pus ca sa ti-i indrepte, deci trebuei sa traga de ei si sa te doara.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se ia nici un medicament pentru asa ceva!
Incerci sa te obisnuiesti cu durerea, care va fi ceva normal pentru tine pe o perioada de 1-2 ani, cat vei avea aparatul in gura, fiindca se va ajusta tot timpul de dentist, ca sa traga de dinti si sa-ia duca in pozitia normala, deci durerea va fi prezenta acolo, ca doar se impinge sau trage un os.

| Horia392 explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit cu doctorul si a spus ca e diferit de fiecare pacient, dar ma gandesc ca in jur de 1 sapt va dura pana se obisnuiesc dintii

| Lukasssz a răspuns:

Poti sa iei un Nurofen Forte sau paracetamol, poate te mai lasa durerea.