| AlinaaRaluca a întrebat:

Am un persul mascul de 7 luni si inca simt ca ii este frica de mine. Sta in colivie si mai iese din cand in cand, si cand merg spre colivie incepe sa se panicheze si sa se zbata prin cusca. E sanatos si energic, a inceput sa vorbeasca(zice ce face baiatul si riki baiatul pui pui pui apoi se pupa cu... oglinda laughing ). In schimbi nu vine la nici un membru al familiei, fuge foarte mult de noi. Daca vreau sa ii dau mancare ii pun de exemplu un miez de samanta(nu prajit, unul normala si fara sare) il ia si mai vrea dar nu vine la mine si ii fac toate poftele. i-am luat multe jucarii si batoane cu seminte si stau mai tot timpul cu el si lui inca ii este frica de mine. In plus prostutul nici sa zboare nu stie. in primele 2 luni dupa ce l-am luat statea, il mangaiam, ne uitam amandoi pe telefon laughing. Cand statea la mine isi daduse putin drumul la zbor, zbura o distanta destul de mare pentru un pui. acum. nici 10 cm distanta de covor nu poate ca dupa cade. imi e asa mila de el. Cand statea la mine mai "exersam" cu el dar acum. Dati-mi va rog niste sfaturi care m-ar ajuta sa nu se mai sperie de mine sa sa fie mai bland.

1 răspuns:
| Andrei_Leon_2002 a răspuns:

Am avut și eu aceeași chestie tot cu un peruș. Este complet normal iar aceasta chestie se poate rezolva ușor prin câțiva pasi(asta am folosit eu) și anume am cumpărat o femela după care am inceput sa interacționez cu el(îi dădeam mâncare din mana, îl scoteam pe masa și îl sicanam, îi puneam muzica sa cante, un vas de apa mai mare in care să se bage, etc) dar cel mai important este sa vorbești cu el.Toti membrii familiei trebuie sa interacționeze cu el, altfel ii va considera străini.Un alt secret este că papagalilor(perușilor) le place să îi atingi intre ochi, aproape de vârful ciocului.Bafta și multă sănătate!

P.S.: papagalul meu canta doar pe manelelaughing. Daca ii cumperi o femela și încep să se bată să știi că este normal(ei nu știu de drepturile femeii)