| sayurik a întrebat:

Am un perus care am observat ca a inceput sa vomite...Nu stiu ce boala e dar am pierdut o familie intreaga de perusi din cauza ei, acesta era ultimul in viata..Intrebarea mea ar fi: mai e cineva care a intampinat aceeasi problema cu perusii si a reusit sa-i salveze? Nu imi raspundeti: mergi la medicul veterinar ca am fost si mi-a zis sa-l duc la vaccin dar mi se pare...ciudat avand in vedere ca e o pasare de dimensiuni mici.

2 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Probabil e vreun virus. Eu recomand sa nu mai iti iei perusi macar 2 luni, pana dispare virusul (va muri, daca papagali nu mai sunt, nu mai are ce sa infesteze). Si in acest interval, sterge totul prin casa cu solutie dezinfectanta. Poate suna ciudat, dar microbii pot migra de pe colivie in casa. Apoi poti cumpara alta colivie noua, si iti iei din nou papagali. Am si eu 2 perusi, si inainte sa ma joc cu ei ma spal bine de tot pe maini. Ai grija ca ei sunt foarte sensibili. Si daca se mai intampla sa vomite, mergi la petshop si cere pastile pentru papagali cu diaree. Exista astfel de pastile, le-am dat alor mei cand vomau si le era rau. O zi minunata!

| MarianM8777 a răspuns:

Da! un prieten a avut aceasta problema dar cu o nimfa! si a murit! incearca sa ii dai ceva vitamine! du-te la o farmacie veterinara si o sa iti zica acolo ce sa ii dai! mi se pare ca acele madicamente se numesc oxifuran!