| dianaioana20 a întrebat:

Buna am un puiut de pisica si vreau sa-l prind.Deoarece nu este obisnuit cu oamenii fuge de mine cum il pot momi? cu mancare nu mereg

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Si dupa ce il prinde il traumatizeaza si pe el si se trezeste si ea cu zgarieturi. xD
Cel mai bine ar fi sa stai cat mai mult in preajma lui. Da-i de mancare si stai pe langa el. Joaca-te cu el cu laserul sau cu ceva care totusi sa il tina la distanta, dar el sa te vada acolo. Cu timpul se va obisnui cu prezenta ta. Cand vrei sa te joci cu el sau sa vorbesti cu el, stai pe vine, altfel se sperie si intinde mana cu palma in sus, altfel se sperie. O sa dureze ceva, nu te gandi ca in doua zile o sa se joace deja cu tine. Cam intr-o saptamana, doua o sa se obisnuiasca.

5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Leaga un soarece de jucarie si ascunde-te dupa colt si trage jucaria inspre tine si pune o cutie proptita de un bat si trage jucaria spre bat cand pisicu e sub cutie.

| AtateaConditii a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Dupa ce il prinde si il mangaie si ii da de mancare pisicul o sa isi dea seama si nu o sa ii mai fie frica. Toti puii orfani sunt speriati la inceput, e un instinct de supravietuire. Daca il ia cu frumosul pana cedeaza, o sa moara de foame sau va fi calcat de o masina. Animalele uita repede.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AtateaConditii):

Daca il ia prin surprindere si il prinde cand nu se asteapta sau cand nu vrea sa fie prins, nu o sa se relaxeze doar cu doua mangaieri pe cap si nici nu o sa stea sa manance. Plus de asta mai mult il sperie. Nu va muri de foame, daca ii da de mancare mereu, iar eu personal foarte rar am vazut sa fie pisoii calcati de masina. Mai degraba mancati de caini, dar daca este sperios, nu o sa stea foarte mult pe afara, ci se va ascunde.
Eu am trei pisici, toate luate de pe strazi si ceea ce am invatat de la ele este ca atunci cand nu vor sa stea, nu vor sta, iar daca sunt luate cu forta mai mult se sperie.

| dianaioana20 explică (pentru AtateaConditii):

Nu este orfan mamica lui este blanda dar cum l-a fatat afara nu l-am gasit cand era mic si asa nu a avut ocazia sa se obisnuiasca cu oamenii...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AtateaConditii):

Si dupa ce il prinde il traumatizeaza si pe el si se trezeste si ea cu zgarieturi. xD
Cel mai bine ar fi sa stai cat mai mult in preajma lui. Da-i de mancare si stai pe langa el. Joaca-te cu el cu laserul sau cu ceva care totusi sa il tina la distanta, dar el sa te vada acolo. Cu timpul se va obisnui cu prezenta ta. Cand vrei sa te joci cu el sau sa vorbesti cu el, stai pe vine, altfel se sperie si intinde mana cu palma in sus, altfel se sperie. O sa dureze ceva, nu te gandi ca in doua zile o sa se joace deja cu tine. Cam intr-o saptamana, doua o sa se obisnuiasca.

| VladHelp a răspuns:

Ia un ghem de ata si arunca-l prin casa.