| wreckfest a întrebat:

Am un labrador de aproape 5 luni si mi se pare ca incepe sa dezvolte un comportament usor agresiv, nu musca tare, nu maraie, dar cand ma duc prin curte fuge pe langa mine si se opreste in fata mea ca si cum ar vrea sa ma atace, si ma trage usor de pantaloni sau de incaltaminte, la fel fuge si dupa gaini, si cand e aproape de ele deschide gura, la pisica ii ia urechile in gura, asta e cu membrii faimilei, mai ales eu, cu parintii mei nu l-am vazut, dar nici cu mine, nu tot timpul, din cand, de exemplu cand ii dau de mancare nu face asa, cand ii dau apa nu face asa, la unele plimbari nu face asa, imfine, cum sa procedez? Vreau sa fie un caine linistit, si eventual doar sa latre pe oamenii straini, lucru care il face deja, doar ca mai mult maraie, de latrat latra doar o data sau de 2 ori maxim, nu e genu de caine care sa latre mult

2 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Ha ha ha stai liniștit că așa este gena lui sunt câini între câini alți nu zic nici miau am și eu un cățeluș nu este de rasã are 4 ani dacă îl vezi zici că este lup pitic dar nu e.
Așa face și al meu mă trage pe pantaloni cu botul, mârâie cand cineva vrea să-l mângâie prin parc, fuge după porumbei, dacă îi dau drumul și după copii de grădiniță dacă se aleargă între ei dar nu-i mușcă sau ceva îi latră excat cum face cu mine prin casă de aceea am hotărât să nu-l mai las liber nu prin faptul că mușcă dar se agită așa de rău de ai impresia că te-ar face praf, bineînțeles că ei nu știu obiceiurile lui că se agită și la o frunză în bătaia vântului sau o pungă de plastic, pot spune că eu m-am obișnuit cu el.
De exemplu dacă vin câteodată și îl mai iau în brațe să vezi ce se vaită, mârâie î-și arată colți de zici că te-ar mușca dar nu ma mușcat niciodată credemă.
Când mai zic și eu că este ceva în neregulă cu el dar pe măsură ce el se maturizează mi-am dat seama că așa este el tot timpul energic, atent la orice mișcă în jurul lui mă avertizează lătrând și dacă vede o viaspă moartă pe covor sau aude un fâșâit.
Cred că va fi un semn de îngrijorare pentru mine în momentul când el nu va mai lătra, nu mă va mai apuca de pantaloni sau nu are poftă de mâncare.

| wreckfest explică (pentru Legion7X):

Problema cu mine am cam rezolvat-o, ii dadeam palmute asa usor peste cap cand sarea pe mine, si acum l-am scos la plimbare, mergea in fata mea, cand m-am oprit s-a pus jos langa mine, nu mai sare pe mine, faza asta e ok insa cu gainile tot nu am rezolvat. cum vede o gaina la 2m sau mai aproape de el se apuca sa fuga dupa ea 10 metri., pe oameni straini nu prea se arunca, depinde, pe vecini mei maraie, si eventual latra o data cum am zis si mai sus, dar nu se arunca, si nu e foarte agitat acum, probabil a avut o perioada, aproape o saptamana s-a comportat asa, dar l-am invatat ca nu sunt jucaria lui, ci jucatorul aliat, si a inteles, dar faza cu gainile nu. probabil o sa procedez la fel