| anonim_4396 a întrebat:

Am un Yorkshire Terrier de 2 luni. Pana astazi ii lasam bolul cu bobite de catei ca sa manance cand vrea el, dar de azi vreau sa fac un program. Intre ce ore sa-i dau de mancare si de cate ori pe zi?

2 răspunsuri:
| lea72 a răspuns:

Programul il stabilesti tu, dar dupa aceea e bine sa te ti de el. Daca e asa de mic ii dai sa manance cam la 3 ore. Ultima masa daca e la 11 seara nu ii dai pana dimineata la 7, nu o sa se intample nimic. Odata cu varsta scazi nr. de tainuri ajungand ca la varsta de 1 an sa/i dai sa manance de doua ori pe zi, dimineata si dupa masa spre seara.

| Cuky a răspuns:

Foarte bine ca te-ai gandit sa ii faci programul! Cand mi-am adus si eu pentru prima data yorkshire-ul acasa, il hraneam de 4 ori pe zi deoarece asa trebuie cand sunt pui, adica 3 sau 4 mese.Eu ii dadeam mai intai la 9 dimineata, dupa aceea la 13, dupa aceea pe la 17, si dupa aceea pe la 21 sau 22.Cam asa e cel mai bine, caci am citit in mai multe locuri.Mult noroc cu ala mic!