| andronachecoditadragosnicolae a întrebat:

Bună.
Am un cățel de 3 luni din rasa (jack russel terrier) care mănâncă foarte puțin, nu vrea nici plicuri nici carne sau bobițe dar nici mâncare gătită.
El e perfect normal are energie, se joacă, interacționează și cu alte animale.
Ce ar putea sa aibă de nu vrea să mănânce?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Fixeaza ore de masa (4 ori pe zi la varsta asta). Incearca sa ii pui mancarea intr-un loc linistit, unde nu e multa activitate, nu trece lumea des. Poti sa stai cu el dar nu te juca cu el, nu vorbi, pune castronul cu mancare jos si asteapta 30 de minute apoi il ridici si te intorci la activitatea obisnuita. Astepti pana la urmatoarea masa si faci la fel. O perioada nu ii da "gustari" intre mese si niciodata in timp ce mananci tu.
Eu cred ca e prea stimulat de tot ce este nou in jurul lui - zgomote, mirosuri, oameni si animale, e si o rasa foarte reactiva. Trebuie obisnuit cu un program de masa, joaca, somn si o sa fie ok. Am avut o problema similara cu setterul irlandez dar e important sa aiba un program, sa stie ce urmeaza.

| andronachecoditadragosnicolae explică (pentru Eireann):

Mulțumesc foarte mult o să aplic metoda pe care mi-ai recomandat-o

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa nu-i dai mancare una sau doua zile (apa sa-i fie asigurata! ).
Cand ii va fi foame, va manca ce primeste.

| Eireann a răspuns (pentru Bula):

Cum sa nu ii dai mancare 2 zile?

| andronachecoditadragosnicolae explică (pentru Bula):

Ia sa nu mănânci tu două zile

| Bula a răspuns (pentru andronachecoditadragosnicolae):

Un caine poate sta nemancat chiar si o saptamana.
In acele 2-3 zile i se goleste stomacul si intestinele.

| Eireann a răspuns (pentru Bula):

Un om rezista 3 saptamani fara mancare, asta nu inseamna ca e benefic pentru el.

| Bula a răspuns (pentru Eireann):

Ne-mancarea se face pentru a elimina tot din stomac si intestine.
La un caine nu se face clisma.

| Eireann a răspuns (pentru Bula):

La un caine de cand inghite si pana elinima dureaza cam 8 ore, poate si mai putin fiindca e pui. Deci de ce sa il tii nemancat zile intregi? Also de ce vrei sa golesti stomacul si intestinele, nu ajuta cu nimic in legatura cu senzatia de foame care e controlata de creier.

| Bula a răspuns (pentru Eireann):

Dupa ce i se goleste complet stomacul, si mirosul mancarii ii declanseaza pofta de mancare, ceea ce nu se produce instinctiv daca isi "strica" stomacul cu ceva.
O perioada de 2-3 zile de nemancare deja declanseaza aceasta functie de alarma de "supravietuire", cu toate ca un caine supravietuieste nemancat chiar si peste o saptamana.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi cu el la un medic veterinar. El trebuie sa stie mai bine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai intelept este sa intrebi un medic veterinar.