| Mușat_Raluca_1994 a întrebat:

Buna am urmatoarea intrebare :
In decembrie am de gand sa plec cu catelul in afara tarii. Stiu care sunt actele necesare pentru a iesi cu el din tara, dar pe carnetul de sanatate al catelului (nu pasaport pentru ca inca nu i l-am facut ) mai este trecuta inca o persoana cu care nu prea mai am nicio legatura. In momentul realizari pasaportului voi fi trecuta ca unic proprietar? Sau trebuie sa am acordul persoanei respective pentru a iesi cu catelul din tara? Vreau un raspuns serios si fara glume. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Trebuie sa ai totul la zi, mai ales vaccinul antirabic, e cel mai important. Nu conteaza ce scrie la proprietar, pe pasaport poate sa scrie numele tau, chiar daca pe carnet scrie altceva. O alta chestie importanta este sa aiba cainele microcip ca sa stie ca acel pasaport si carnet sunt ale cainelui din bratele tale.

| viotedy a răspuns:

Ii poti schimba prima pagina de la carnet. desfaci de la mijloc, pui prima de la un carnet nou unde scrii doar numele tau la proprietar, apoi pui celelalte pagini cu vaccinarile.si ai rezolvat.

| Laura927 a răspuns (pentru viotedy):

Numai prostii ai in cap!
Daca nu te simti in stare sa dai un raspuns folositor taci naibi, nu incurca lumea!
Pasaportul este un act la fel ca si al nostru, este scris intr-o baza de date.
Ce ai scris tu se numeste falsificare si se pedepseste cu inchisoare!
Esti o persoana inutila dupa ce ca nu tii si nu esti informat mai bagi si alti oameni in probleme.

| viotedy a răspuns (pentru Laura927):

Nu te doare bila de cata tarate ai in ea? eu i-am zis sa falsifice ceva? doar sa elimine persoana cu care a zis clar ca nu are nici o legatura.bine ca esti tu super cu informatiile.te lauzi ca ai catei, te-a intrebat fata.pasaportul se face pe loc? vai de capul tau.se face la resedinta de judet si dureaza cel putin o saptamana.si apoi invata sa scrii-microchip, deparazitare intestinala...vai,ce costisitor este, doar tu iti permiti sa plimbi cainii. fata poate merge cu masina ei si nu e costisitor.si te-am rugat eu sa citesti raspunsul meu?

| Laura927 a răspuns (pentru viotedy):

M-am simtit obligata sa raspund pentru ca dai informatii gresite!
Plus ca am specificat ca eu locuiesc in strainatate de doua ori in mesajul de mai sus, nu stiu preturile din Romania asta tine de ea sa se intereseze, si nu imi permit sa imi plimb cateii dar am avut o situatie si a trebuit sa ma mut in alta tara si sunt foarte bine informata referitor la actele necesare din cauza asta mi-am permis sa raspund la intrebare.
Pentru informarea ta in calatoriile cu masina este strict interzis sa ai animalul de companie in afara custii omologate!
Si pasaportul este eliberat de catre veterinar pe loc, in 14zile naturale iti vine pe adresa ta,o confirmare precum ca este inregistrat in baza de date,foaie de care nu ai nevoie in momentul calatoriei!
Daca tu ai avut ginionul sa umbli atat pentru pasaportul cainelui asta esad
Tu ca si persoana fizica nu poti schimba un act, pentru inlaturarea celeilalte persoane de pe carnetul de nastere se face cu semnatura, nu " desfaci la mijloc..." nimic.
Repet falsificarea actelor de orice natura se pedepseste cu inchisoare.
Eu i-am zis cum am procedat eu si care sunt regulile, daca nu respecta problema fiecarui.
Legile cu privire la calatorii de orice tip/scop sunt aceleasi atat cat vizitezi tari ce apartin U.E.
Imi cer scuze daca scrisul meu a fost atat de neglijabil si nu m-ai putut intelege, sunt sigura insa ca persoanele care le intereseaza cu adevarat nu s-ar plange.

| viotedy a răspuns (pentru Laura927):

Tocmai procedurile din alta tara nu-s ca cele de aici.nu am umblat deloc dupa pasaport, merge veterinarul si-l face si cusca tot de la el am luat.cusca trebuie doar la vama-la unele nici nu te intreaba de cusca.

| Laura927 a răspuns (pentru viotedy):

Intr-adevar cusca se poate obtine si de la veterinar dar costa la fel.
Nu merge veterinarul sa ti-l faca! el face pasaportul animalului, doar ca trimite datele corespunzatoare de pe pasaport pentru inregistrare, la vama noastra sunt prea prosti ca sa cunoasca regulile si nu ii intereseaza, dar dupa vama noastra aceasta lege este mult mai stricta si risti amenzi ft mari!
An repetat mai sus! Tarile din U.E au aceleasi reguli cu privire la transport persoane/animale!
Sa nu vii pe TPU sa plangi dupa daca ai avut probleme cu catelul.o seara buna

| Laura927 a răspuns:

Buna acte necesare pentru transport!
- pasaport, daca nu are il poti face pe loc nu conteaza care este numele pe cartea de vaccinuri.
-microchip
-control de rutina inainte cu 7 zile de a iesi din Romania
-deparazitare intestinala
-vaccinul antirabic! se face doar la cateii cu varste depasite de 4luni!
Pe pasaport trebuie sa ai toate cele de mai sus.
Pe mine m-a costat pasaportul+microchip 100€ dar tine cont ca locuiesc in strainatate!
Plus antirabicul care costa si consultul de rutina plus deparazitarea intestinala costa destul de mult!
Si dupa vine si cusca:
-omologata in functie de transportul pe care ai sa il folosesti!
-pentru avion este diferita fata de sol sau acvatice.sunt 3 tipuri diferite alege-o pe cea corespunzatoare.
FARA ACESTE CONDITII DE MAI SUS ANIMALUL NU POATE IESI DIN TARA.
Pt cand faci pasaportul e simplu ia-ti la tine buletin/pasaport si ii zici ca vrei pasaportul si ti -l face pe loc!
Tine cont de faptul ca este ft costisitor sa plimbi catelul!
Eu am 2, un terrier mini care cantareste 2kg si un golden retriever care cantareste 32kg, cusca omologata pentru terrier a costat in jur de 30€, si cea de la golden210€,plus actele 100€ pasaport si microchip la fiecare, plus antirabicul si ala 30€ fiecare si plus biletele lor 50€pentru catel sub 6kg, iar pentru cel mare 70€ catel peste 28de kg.
Este ft costisitor sa ai astfel de transporturi, tine cont ca eu locuiesc in strainatate, nu stiu preturile in Romania dar nu te gandi ca sunt ft diferite tot pe acolo iesi si tu.
Nu te risca sa faci calatoria fara actele despre care ti -am zis pentru ca ai sa faci cale intoarsasad
Mai bine tine cont de experienta mea.

| perladunarii a răspuns:

Trebuie sa ai toate vaccinurile si deparazitarile facute, pe carnetul de sanatate nu e important cine e trecut ca si proprietar, pe pasaport conteaza!