| RoxxanaMaria a întrebat:

As dori sa imi cumpar un caine shih tzu, va rog frumos spuneti-mi si mie daca le cade parul cei care aveti un astfel de caine sau care stiti?

Răspuns Câştigător
| ladybug238 a răspuns:

Cainelui meu nu-i cade parul. daca ai de gand sa cumperi un astfel de caine sa stii ca sunt foarte jucausi si trebuie periati odata sau de doua ori pe zi. ai grija... le place sa manance foarte mult si au foarte multe probleme cu parul care le intra in ochi. trebuie sa-i faci baie odata pe saptamana si sa-l usuci. si legat de personalitate, ii place sa se joace muuuuult (catelusa mea are cateodata atata energine ca se apuca si fuge in jurul fotoliului pana cade de oboseala). trebuie dusi la tuns odata cam la 3/4 luni. in general sunt foarte afectuosi. sa-l inveti de mic niste cuvinte si daca face vreo prostie sa-l ameninti cu ziarul. sper ca te-am ajutat si ai grija sa-i prinzi parul cu un elastic. daca mai ai nevoie de ajutor contacteaza-ma la adresa aapostol99@yahoo.com

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| S0nofS4tana a răspuns:

Trebuie sa-i perii zilnic blana pentru a evita incalcirea ei, parul de pe nas si de pe frunte trebuie legat ca sa nu-i cada in ochi, si da ii cam cade parul deoarece are blana foarte mare, dar daca vrei sa eviti caderea parului poti tunde cainele odata la 2 luni.Succes!

| OnIX98 a răspuns:

Http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/shih-tzu scrie pe site iar daca nu merge uite inca un site:http://translate.googleusercontent.com/......ranslate_c

Sper ca te-am ajutat;)

| Body_9921 a răspuns:

Sincer nu am un caine shih tzu dar parerea mea am un vecin care are si are 2 ani catelusul si inca n-are problema cu parul din cate am inteles de la el de la 2 ani jumate 3 ani incep sa naparleasca (sa nu te sperii nu le cade tot parul li se schimba ) vechiul par care nu mai are luciul acela specific revine daca se schimba parul.
PS:sunt draguti catei shih tzu dar depinde ce vrei cv dragut sau ceva frumos care sa te si apere au am un rottweiler de un an jumate si eu am 1. 79 si imi vine pana la buric si ma simt mai in siguranta cu el pe strada.
Funda?

| alcapone98 a răspuns:

Nu le prea cade parul doar daca sunt periati in excess