| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragilor! As vrea sa imi cumpar un caine si as avea nevoie de recomandari. Stau la apartament si mi as dori un caine energic, jucaus. Il pot scoate afara de 3-4 ori pe zi ( in total pana si 5 ore afara ). As dori un caine caruia sa nu ii cada parul foarte mult. Precizez ca am mai avut in apartament un caine Beagle si unu Shih tzu.

6 răspunsuri:
| wpAbby a răspuns:

Buna! Stau si eu la apartament si am un caine.Bichon maltese (il am de cand avea 1 luna si putin), acum are 3-4 luni.Este foarte energic, prea energic laughing dar si jucaus.Nu lasa par aproape deloc (daca il periezi aproape in fiecare zi). Cu scosul afara.Il poti rine afar cat vrei tu, diar ca sa nu fie frig (daca e ii cumperi hainuta), apa portabila (optional, daca nu vrei sa mai urci ca sa bea apa) si intr-o punga mica boabe(eu astea le tin in rucsac). Daca mai vrei sfaturi iti spun cu placere.Bafta!

| Lara2007 a răspuns (pentru wpAbby):

Multumesc pentru recomandare.As vrea sa stiu daca e greu de ingrijit si cum trebuie ingrijit.

| wpAbby a răspuns (pentru Lara2007):

Crede-ma,la inceput mama mea nu a vrut sa imi cumpere, spunandu-mi ca este greu ss il intretin mai ales ca stam la apartament, ca nu o sa ma ocup de el si chestii de genu. Tatal meu mi-a cumparat catelul, fiind cadou de ziua mea.De ingrijit nu este foarte greu, dar trebuie sa te ocupi.
Ingrijirebig grinimineata-o sa te trezeasca pe la 6-7, depinde acum, al meu ma trezeste ca are chef de joaca.Eu dorm in pat cu o jucarie de plus (pentru el). Cand ma trezeste sare la pat,eu ii dau plusul si il roade.Ii dai dupa, cand te trezesti (daca te mai culci dupa ce te trezeste) ii dai mancare, apa.O da, am uitat. Daca are toate vaccinele facute il scori afara cand te trezeste, daca nu le are poti face ca mine, cu plusul.Si,daca nu are toate vaccinele facute cumpara-i scutece (covorase absorbante, sunt in jur de 20 lei/10buc) ca sa faca pe ele. Daca nu face unde trebuie nu il certa/bate/pedepsi, ci asteapta sa plece, cureti f bine (cu otet curat eu cand nu facea unde trebuie)iar dupa il pui pe scutec.Scutecul il pui in camera in care sta el cel mai mult, pentru a ajunge repede.Il periezi aproape in fiecare zi, si cam asta e.Sigur am uitat eu ceva dar daca mai vrej sfaturi iti spun cu placere.

| Lara2007 a răspuns (pentru wpAbby):

Multumesc pentru sfaturi.

| wpAbby a răspuns (pentru Lara2007):

Cu drag.

| alexis47uyg a răspuns:

Bună rasa Bichon nu este greu de ingrijit trebuie scos doar de cateva ori pe zi afara, nu mananca foarte mult si este si jucaus pana la o varsta foarte tarzie, alte rase ar mai fi si pug, bulldog francez, bulldog englez(ultimele 2 nu sunt neaparat cei maj jucausi caini, dar sunt simpatici si uneori foarte jucausi)