| ℬaby a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un pestisor, in acvariu! As vrea sa stiu cat costa, cum sa-l ingrijescbig grin. Nu fiti rai, pentru ca nu am avut niciodata un peste si nu stiu cum sa procedez! Funda!:*

3 răspunsuri:
| CrazyKiddd a răspuns:

Pai depinde ce pestisor vrei.Eu iti recomand un betta mascul pentru ca este foarte frumos si usor de ingrijit.Dar ai grija sa nu tii si alti pesti cu betta pentru ca ii va bate.Pentru betta ai nevoie de un acvariu intre 5-10 L sau chiar mai mare daca iti permiti.Nu au nevoie de filtru si cumpara de la pet shop niste substrat pentru acvariu. Funditaa? pls

| Șâret a răspuns:

Depinde ce fel de pește vrei.
Un caras poate varia în jurul a 30 de lei, un Betta 20.
Și un acvariu, variază mult în funcție de cât de mare este.
Poate începe de pe la 100 de lei, vreo 10 litri.
Și apoi trebuie să le cumperi mâncarea, filtrul de aer, eventual o soluție pentru a scoate calcarul din apă.
Eu le schimb apa (20 de litri, 2 carași, neoni, guppii, un sanitar micuț și câțiva peștișori mai mici) la 5 zile, când devine prea murdară.
Și niciodată nu pune un betta cu altul sau cu orice alt pește cu o paletă coloristică bogată în același acvariu.
Succes!

| lulugabi a răspuns:

Pai eu iti recomand Betta este un peste nemofturos.Costa 15 lei si un acvariu micut 14 mancarea costa cam 30 de lei. Trebuie sa il speli cam la 2-3 zile si sa fie apa la temperatura camerei. Apa trebuie sa stea intr-o sticla inainte sa o pui trebuie sa aiba cel putin 3 zile de cand este in sticla.Pentru a fi un peste sanatos trebuie sa ii iei si niste picaturi pentru a le pune in apa.Cam atat este de zis. Sper ca ti-am fost de ajutor, am si eu un betta si este usor de ingrijit.big grin