| bellatix a întrebat:

Ce tip de acvariu imi recomandati? Rotund sau dreptungiular? Ca as vrea sa imi cumpar si eu un acvariu si vr sa stiu care este mai bun.Si daca imi puteti da si niste idei despre cum l-as putea amenaja.Ms mult!

3 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Eu am dreptunghiular si asa iti recomand si tie pentru ca filtrarea apei se realizeaza mai bine.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz rotund. Dezorienteaza pestii si undele se propaga circular, dinspre margini spre centru.
De inceput iti recomand un acvariu de minim 40 l, este usor de intretinut (unul mai mic e o mare bataie de cap).
Cel mai bun sfat: nu te grabi. Cumpara acvariul, echipamentele, plante (Valisneria-e cam mare pentru 40 l, dar merge, ciuma apei, anubias) nu te avanta la mai mult.
Lasa acvariul la CICLAT obligatoriu (dureaza cam 3 saptamana, se face asa: http://www.aquarium.ro/e107_plugins/content/content.php? content. 251
Ai grija ce pesti bagi, fiecare are pretentiile lui. Multi vanzatori vor sa vanda, deci s-ar putea sa-ti recomande o ciorba cu tot ce se poate. Iti recomand vivipari (guppy, plati, nu xofori, cresc mari, si eventual 2-3 sanitari)
Ai aici un articol cu generalitati utile:
http://forum.acvarist.ro/viewtopic.php?t=87