| Alina206 a întrebat:

As dori sa-mi iau un chow chow dar nu prea sunt sigura in legatura cu : culoarea ( maroniu, crem sau alte culori ) sanatatea ( cat traieste, probleme etc ), pretul si multe altele. Niste informatii m-ar ajuta mult!

3 răspunsuri:
| Mădălllinna a răspuns:

Chow-Chow un catel superb!
Capul este masiv, ochii sunt de culoare inchisa, cu bot scurt si limba neagra sau albastra; urechile au forma triunghiulara si sunt prinse sus; Corpul este scurt, cu piep larg, si membre musculoase, iar coada este stufoasa, purtata pe spate. Blana este deasa si aspra, cu fir lung, de culoare maro sau neagra, formand un guler in jurul gatului. Talia este de 45, 5-51 cm in medie si greutatea de de 23-27 kg.
Acest caine este foarte inteligent si mandru. Firea sa independenta il face sa fie greu de dresat cu metodele obisnuite. Ca o pisica, va actiona intotdeauna dupa bunul sau plac.

Mare atentie: intrucat are nevoie de un stapan cu caracter puternic, nu este un caine pentru oricine! In lipsa educatiei din "copilarie", se va ajunge la cazuri in care cainele nu va mai asculta deloc de stapan, cu toate neplacerile care rezulta din acest lucru. De asemenea lipsa aceleiasi educatii timpurii va rezulta in vanatul pisicilor sau al cainilor de talie mica. Din start ei sunt suspiciosi cu strainii si foarte teritoriali. Chiar daca se adapteaza usor orelor in care este singur, el prefera totusi prezenta stapanului, nefiind un caine de "tinut afara". Crescut in izolare, el va deveni extrem de antisocial. Din punctul de vedere al companiei altor exemplare din aceeasi rasa, este un caine solitar.
Pretul lui variaza, 200-300 E.

| Cupcakestar a răspuns:

Aici e un site unde poti gasi informatii:
http://chow.ro/!:)