| Alina_Alexandru_1996 a întrebat:

as dori un catelus de rasa pura pentru o prietena, as vrea sa il fac cadou, dar problema este ca nu gasesc un caine gratis care sa fie dat spre adoptie. sau mai bine zic un catelus dragut de rasa. doar cocituri. daca este cineva din Bucuresti care are asa ceva, ar fi nemaipomenit daca mi.ar lasa un mesaj aici. multumesc.

7 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

Eu am chow chow de rasa si am dat 1600 ron (16 mil.). Daca nu ai bani pentru un catel de rasa nici pentru a-l intretind nu o sa ai. Mancarea 22 lei / kg ca asa ne-a recomandat veterinarul, vaccinurile, picaturi antipurici. E frumos gestul tau fata de prietena ta, dar daca ea nu e pregatita pentru un caine s-ar putea sa-l chinui degeaba. Daca vrei sa-i faci un cadou prietenei tale munceste pentru el.

| Alina_Alexandru_1996 explică (pentru AnonimKidd):

Stiu bine ce spun.am si eu 2 boxeri. particip cu ei la concursu de sanie iarna...stiu cum se intretin. daca tu bagi atatia bani in cainele tau aste este fix problema ta! nu am consumat mai nimic. le.am facut vaccinurile cat au fost mici. si plus ca mama este doctor veterinar. ea stie prea bine cand au nevoie de vaccin. si nu stiu ce le dai tu de mancare.dar cred ca nu este absolut necesar sa le dai numai mancare cumparata, boabe, au nevoie si de o manacare calda...din moment ce pot gasi persoane care dau caini de rasa spre adoptie pentru simplu fapt ca nu mai pot avea grija de ei. nu inseamna ca nu sunt de rasa, sau ca nu sunt gratis. punct.

| AnonimKidd a răspuns (pentru Alina_Alexandru_1996):

Scuze, dar nu am vrut sa sune asa. Adica am mai vazut intrebari / anunturi : vreau un caine de rasa "x" pe gratis ca nu am bani si eu imi doresc foarte mult. Acum am inteles, ca ai caini si ca poti sa-i ingrijesti. Si ce gen sunt boxerii? Fetite, baietei sau ai o fetita si un baiat?

| tracicus a răspuns (pentru Alina_Alexandru_1996):

Fac pariu ca nu ai pedigree la ei... pentru ca ai realiza mai multe. Dauta sa vezi ce inseamna sa fie un caine de rasa si dupa o 2 zile ai sa realizezi. Daca tot ai mama veterinar ar trebui sa faci usor rost de catel...

| tracicus a răspuns:

Hai sa iti zic ceva: cauta pe google sa vezi ce inseamna un catel de rasa si dupa roaga-te sa il gasesti sub 500 euro, roaga-te mult. Pentru ca sa fie de rasa trebuie sa fie dintr-un arbore cunoscut si verificat. Asta inseamna ca parintii lui sunt campioni si merg la concursuri si au rezultate excelente.Si de aici zicand ca ai gasi un om bun care sa iti de tie catelul de rasa, omul trebuie sa fie si prost ca are de platit 400 ron sa ii faca pedigree (ca altfel nu se recunoaste ca ii de rasa) 120 ron microcip (ca trebuie inregistratt obligatoriu) 60 ron pasaport, 200 ron vaccinuri deparazitari si vizite la veterinar. 100 ron mancarea pana la 8 saptamani, ca mai repede nu poate sa il de din cuib)=> 880-820 ron (fara pasaport). Asta inseamna ca omu' trebuie sa fie si prost sa il dea gratis.

| Alina_Alexandru_1996 explică (pentru tracicus):

Nu mai puneam intrebarea asta daca nu stiam. stiu mai mult de 3 persoane care au luat spre adoptie beagle, bichon, dalmatioan GRATIS. asa ca ..stiu ce vorbesc.

| Alina_Alexandru_1996 explică:

Nu as mai fii pus intrebarea asta daca mai mult de 3 persoane au luat spre adoptie catelusi. beeagle, bichon, dalmatian...asa ca...stiu ce vorbesc.