| ridhimagupta a întrebat:

Buna,as vrea nisre sfaruri vreau sa imi invat catelusa sa atace la cuvantul ATACĂ si sa ia urma cuiva,sa gaseasca ceva cand ii spun,dar avand in vedere ca nu latra, si ii este frica de oameni in special de barbati nu vreau sa o duc la dresaj vreau sa o invat eu.mi-a spus cineva ca ea e buna de caine insotitor pentru orbi si are un potential foarte mare si de aceea vreau sa o ajut sa isi descopere aptitudinile, de ex ieri o femeie isi pierduse catelul, iar a mea i-a mirosit lesa si dupa ma alergat spre catel si l-a gasit asa ca de asta zic. funda
ps vreau fara dresor

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Depinde cati ani, are, daca estre trecuta de 1-2 ani, o sa invete mai greu lucrurile astea.
Un sfat corect si concret ti-l poate da doar un dresor de caini, in functie de nevoile si potentialul cainelui ( pe care tu nu le cunosti).
Stiu ca era o emisiune pe animal planet parca cu dresaj dar asta era acum vreo 4 ani. Incerca daca gasesti pe net emisiune ( sau alte emisiuni in genu acesta) sa te uiti si sa pui in practica, dar fiecare caine este diferit si invata diferit o lectie sau un dresaj.