| Alexandraaq a întrebat:

Vreau sa imi iau un amstaff/pitbull si vreau sa atace un om sau un animal in caz ca m-ar ataca sau doar daca ii spun eu acest cuvant.
Cum sa il invat sa faca asta? Ma gandesc ca daca il duc la dresaj pierd legatura cu el, ca nu mai asculta de mine.
(se scuza categoria)

7 răspunsuri:
| IMPLICAT a răspuns:

Tu vrei un caine ca sa atace oamenii?
Slab esti.

| Alexandraaq explică (pentru IMPLICAT):

Normal ca nu! Dar daca vine vreun nebun pe strada si imi da una in cap. vrea ca el sa ma apere.

| Alexandraaq explică (pentru IMPLICAT):

Nu vreau neaparat sa-l muste..sa se dea putin la el si sa-l sperie.

| IMPLICAT a răspuns (pentru Alexandraaq):

Acum vad ca esti fata, scuze.

| Alexandraaq explică (pentru IMPLICAT):

Si era chestia ca aceste rase sunt foarte agresive si nu vreau sa atace oameni decat daca ma ataca pe mine cineva sau le spun eu sa o faca!

| Raymond1607 a răspuns:

Vad ca nu ai un raspuns si consider ca raspunsul meu e mai mult decat nimic deci o sa imi exprim opinia. Daca alegi dresajul costa destul de mult si faptul ca tu o sa pierzi legatura cu el este o prostie deoarece dresajul dureaza cateva ore si maxim 2-3 zile pe saptamana. De asemenea dresajul canin este recomandat cand cainele a implinit aproximativ 9 luni, iar in aceste 9 luni cainele se va atasa de tine iremediabil. Nu este exclus si faptul ca in timpul dresajului va fi solicitat direct stapanul patrupedului de a rosti comanda respectiva pentru a obisnui cainele cu vocea stapanului. In orice caz dresajul este scump dar da roade.
Cealalta varianta este dresajul acasa. Eu am un ciobanesc german de lucru pe care l-am dresat acasa. Desi trebuie sa recunosc ca l-am invatat doar comenzile de baza cum ar fi: sezi, culcat, stai, rostogoleste-te si inca cateva... Ceea ce vrei sa faci tu este o comanda mai complicata... te sfatuiesc sa cauti pe net, poate gasesti ghiduri pentru ce cauti tu. Aici nu am prea multe idei. Sper ca ti-am fost de folos.

| Alexandraaq explică (pentru Raymond1607):

Pai ma gandesc ca daca il invata un dresor ..asculta doar de el. poate se ataseaza de el rolling on the floor idk