| LiliMusca a întrebat:

As vrea sa imi iau animalut, dar nu stiu ce sa aleg dintre un hamster, porcusor de guinea, iepure, sobolan sau o chinchilla. Pe langa asta as vrea si niste detalii despre ei.

Răspuns Câştigător
| Icpet a răspuns:

Pentru a-ti face o idee:
Hamsterul e nocturn, nu-l vei prea vedea. Ai mai multe sanse sa fii muscata de el si are o viata scurta de 2-3. Hamsterul sirian(sau auriu) e mai teritorial si treuie tinut singur, altfel doi se vor bate pana la moarte, pe cand cei pitici(siberieni, rusesti, chinezesti) sunt mai sociabil si pot fi tinuti in perechi. Pe de alta parte, sunt usor de procurat si nu au o dieta foarte complicata.
Iepurele este un animal ce fie are nevoie de muulta atentie, fie sa fie tinut impreuna cu alt iepure. Am doi, si iti recomand sa nu iti iei decat daca esti pregatita sa,, securizezi" toata casa, fiindca vor trebui scosi din cusca cel putin 4 ore/zi. Cusca de la petshop nu e buna. Trebuie sa iei un tarc din acela pentru catei si sa pui pe jos musama sau parchet si acolo sa ii tii. Sunt sensibili si nu trebuie luati in brate(la fel ca porcii de guineea) altfel te vor musca si zgaria si se vor zbate pana iti scapa sau isi rup coloana vertebrala. Cel mai bine e sa ii tii in casa. Daca vrei afara sa ii tii poate doar vara intr-o cusca mare, acoperita (fiindca fie vor sari, fie vor fi prinsi de un uliu), cu pod jos(fiindca in cateva ore vor sapa pana vor iesi). Iarna trebuie adusi in casa, fiindca, da, supravietuiesc, dar una e sa supravietuiesti si alta e sa traiesti bine. Perchea trebuie sa fie formata fie din femela-femela, mascul-mascul, mascul-femela, dar in ultimele doua cazuri castrati. Recomand cu tarie sterilizarea iepuroaicelor, indiferent de situatie, fiindca altfel exista 75% sanse de a face cancer dupa varsta de doi ani. Speranta de viata a unui iepure bine hranit, sterilizat si tinut in casa este de 8-14 ani.
Porcul de guineea, ocupa mai putin spatiu ca iepurele, dar totusi, ii trebuie spatiu fiinda nu e un animal asa mic. In legatura cu luatul in brate, la fel ca la iepure. Ii trebuie un partener. Masculii miros mai rau si sunt mai galagiosi, dar sunt mai activi, pe cand femelele sunt mai lenese, dar mai linistite si mai curate. Cand spun de galagie, depinde daca te deranjeaza guitatul. Speranta de viata este de 5-8 ani.
Chinchilla va ocupa spatiu si ii va trebui un companion. Din nou se aplica regula ridicatului de mai sus. Au un sistem digestiv f sensibil si nu trebuie sa primeasca fructe sau legume proaspete, doar fan si mancare speciala, plus foarte rar fructe uscate sau stafide. Speranta de viata este de 10-20 ani.
Sobolanul este animalul meu preferat, iau ceilalti de aici NU AR TREBUI SA RASPUNDA DACA NU STIU NIMIC DESPRE EL. Este un animal extrem de inteligent, poate fi invatat o multime de trucuri, de la a veni cand e strigat pe nume si a aduce mingea, pana la a sari prin cerc si a deschide o geanta(cauta pe Youtube Shadow the rat). Este obligatoriu sa aiba macar un prieten, fiind extrem de sociabili, ba chiar in inguratate pot muri de depresie. Problema e ca ocupa spatiu. Cea mai potrivita cusca este una pentru dihori cu spatiul dintre bare fff mic. Nu este f pretentios la hrana, poate fi hranit cu o hrana speciala, si diferite mancaruri ca fructele, legumele, cerealele, pastele si carnea fiarta de pui. Speranta de viata este de 2-4 ani. Nu cred ca ii vei gasi in petshopuri, doar la cei care ii cresc pentru a-i da de mancare la serpi.
Sper ca te-am ajutat si vei face alegerea corecta.
Atentie, nu am scris tot ce era de stiut. Cauta pe net despre animalul la care te decizi, de preferat in engleza

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sa îl ții in casa? Șobolan nu știu de ce ai vrea laughing
Iepurele nu e deloc cuminte, îți roade tot ce prinde.
Hamsterul și porcușorul sunt ok, mai drăguț ar fi porcușorul, e și mai cuminte.

| RAY a răspuns:

Hamster

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Papagal, ăia nu fac atita murdarie si nu strică nimic prin casa

Răspuns utilizator avertizat
| Xaya a răspuns:

Orice ar fi, nu iti recomand sa iei nimic de la petshop pentru ca animalele provin din locuri necertificate (ai auzit de ferma de catelusi? daca nu nu stii ce e aia boala la animal) oamenilor nu le pasa de animale dupa un timp asa ca le vand mai ieftin fara vreun vaccin facut
Despre animale... porcusorii de guineea sunt foarte iubareti, eu am luat pereche din greseala si am ajuns sa am 5, vara fac diferite ciuperci pe piele se scarpina ca apucatii si femelele pierd parul de pe zona dorsala. daca nu ii scoti destul de des din cusca se ingrasa si fac niste bataturi pe talpi si apoi iar drumuri la veterinar, de asemenea nu pot fi tinuti in curent ca racesc
chinchilla este si ea fitoasa vara la peste 30 de grade devine deja o problema au blana foarte deasa si nu transpira. nu prea se joaca si nu e asa de distractiva si daca o tragi de coada risti sa ramai cu ea in mana pe deasupra e cam scumpa dar pufoasa
hamsterii sunt jucausi in schimb dar nu traiesc prea mult si se comporta ca soarecii mie imi place ca isi baga mancarea in falcute
iepurii fac multa mizerie si le trebuie schimbat asternutul foarte des ca altfel pute
sobolanul traieste destul de mult dar originar sunt niste animale umblatoare pe strazi care poarta nenumarate boli deci ar arata cam ciudat cand vin musafiri mai sofisticati in casa
Orice ai alege afla ca fiecare animal are defectele lui!
Concluzia e ca ar trebui sa iti iei un papagal laughing

| Icpet a răspuns (pentru Xaya):

Sobolanul nu traieste mult. 3 ani, max patru. Si nu sunt deloc murdari. Au fost domesticiti acum 100-200 de ani. Mai degraba iei boli de la cainele care baga nasul in orice.

| Xaya a răspuns (pentru Icpet):

Ai dreptate mie cel putin imi plac sunt adorabili dar altii (ex toate cunostintele mele) nu ii suporta. Unii chiar cred ca pot lua boli de la rozatoare in general, chiar daca sunt sanatoase si cumparate pentru dumnezeu! Mi-am pupat porcusorul de guineea si mama a spus ca nu il mai pupa cine stie ce boli poarta XD Raspunsul meu a fost: Tu l-ai cumparat! Practic ma imbolnavesc din cauza ta.

| Fhhgafata a răspuns:

Pai,alege ce-ți place.
Hamsterul miroase urat, dar e drăguț despre chinchila nu știu cam nimic...

| pisika1998 a răspuns:

Nu stiu, eu de mult doresc sa iau un chameleon sau un sarpe, dar fiecare e cu gusturile sale happy