| GirlDeny347 a întrebat:

as vrea un animalut de casa |(un papagal, un porcusor de guineia, un hamster orice) dar parintii nu vor. Ce ar trebui sa fac? sad

9 răspunsuri:
| ɔɐıɔ a răspuns:

Sincer,gandeste-te ce vrei sa faci cu el,daca poti sa il ingrijesti, sa il speli, sa ii dai de mancare, sa ii schimbi locul unde sta de cateva ori pe saptamana, si dupa gandeste-te daca chiar iti doresti unul.

| snzpaul a răspuns:

Roaga-i frumos, fa-i fericiti, fa curatenie in casa, spala vase, intinde rufe [sa le arati ca esti capabil sa ingrijesti]
Spune-le ca vei avea grija de el, ii vei pune apa, hrana si va sta doar la tine in camera.

| ligiligi a răspuns:

Buna.
exista 3 metode:
1)Spune-le ca vrei cu adevarat un animalut de companie si ca il vei ingriji.Ar trebui sa iti cumperi unul din banii tai ca daca nu vor zice parintii tai ca nu iti cumpara si atunci le zici tu ca iti cumperi din banii tai doar se te lase sa iti aduci animalutul.
2)Le spui ca vei lua note mari la scoala, ca ii vei ajuta la treburi prin casa, vei face curat dupa animal si ca vei fi cuminte.
3)Poate cea mai practica metoda e sa le spui in fata ce ai de zis:Ei nu cred ca tu suferi cand ii vezi pe altii ca au cate un animalut fie cat de mic si tu nu poti sa iti aduci macar unul?
Ii intrebi de ce nu te lasa. Daca iti raspunde ca face mizerie spui ca tu il vei ingriji si ca ii vei cumpara tot ce ii este necesar.
Plangi dar nu ca te faci sa plangi ca asa nu iti merge, plangi cu adevarat si ii spui ca, cat o sa se mai joace cu sentimentele tale?
Fa ceva ca sa ajungi in inimele lor si o sa li se faca mila happy.
Eu asa am procedat dar eu am 4 pisici si cand mi-a mai trebuit una mica am facut asa big grin si mi-a mers.Intreaba-i ca ce vrei sa faci ca sa te lase.Succes si sper sa te lase sa iti gasesti prietenul ^_^

| BubbleWhitee a răspuns:

Explică-le că ești suficient de capabilă să-l îngrișești.

| alexx102428 a răspuns:

Roaga-i frumos

| CarlaHecox a răspuns:

Heei,nu merge cu rugatul.
Ia un caiet studentesc si scrie pe el tot ce stii despre animalul pe care vrei sa ti-l cumperi.
Pune poze, deseneaza si poate reusesti sa-i convingi.

| LoCcO a răspuns:

Dacă nu cunoşti încă porcuşorii de guineea trebuie ţinuti câte doi de acelaşi sex.Au nevoie de o cuşcă de minim 1m sau 1 m 20.
Cea mai bună alegere ar fi un hamster.Roagă-i în coninuu eu aşa am fâcut şi acum am o mini grădină zoologică laughing

| Roarrrrr a răspuns:

Parintii tai stiu mai bine de ce nu vor. Si ai mei sunt la fel, cel putin mama. Pana cand o sa cresti si iti poti lua in animal de casa, poate o sa te lase cu un catelus sau o pisica in curte ( asta doar daca nu stai la bloc ). Daca nu sunt de acord n-ai ce sa faci

| ligiligi a răspuns (pentru Roarrrrr):

Si cu ce ai ajutat-o? Mai mult o descurajezi cu asta straight face.