| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
as vrea sa spun ca am o pisicuta de 8 luni rasa:albastru de rusia si nu stiu ce fel de mancare sa-i dau adica(calitatea)
Va rog sa-mi spuneti
dau funda

ex; whiskas kitekat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
O atentie deosebita, in cadrul Albastrei de Rusia, se impune, totusi, in ceea ce priveste alimentatia. "Mentionez ca nevoi speciale atentie la tendinta de ingrasare a unor exemplare (Albastra de Rusia hranita corect are o pofta buna de mancare, dar si consuma energie, fiind deosebit de acrobata); grija consta in a-i da mancare de tip light, in aceste cazuri. De asemenea, in caz de necesitate, se suplimenteaza hrana cu vitamine. Laptele si pestele nu se numara printre preferintele majoritatii Albastrelor de Rusia", ne-a spus crescatorul.
Uite si sursa:
http://www.eva.ro/......-9342.html
Aici gasesti si alte informatii esentiale despre aceasta rasa de pisica.
Te pup!

1 răspuns:
| carpediem a răspuns:

De mancare sanatoasa ati auzit? Ti-ar place sa mananci supa crocanta
? Am vazut pisici care nu stiau ce-i ala peste. De ce va luati animale si va e lene sa aveti grija de ele si le faceti buzunarele mari alora cu kity cat si jelly bon si pedigree etc? Nu se observa ca de cand au aparut toti astia care ne fac viata "mai usoara" cu pliculetele lor, cum sunt aia de la Knor, cica legume proaspete; cum proaspete daca sta nu stiu cat in plic, uscate, si de ce sa nu pun direct legume proaspete, fara plicul lor cu potentiatori si toate e-urile "bio", a scazut durata de viata!? Am avut un ogar rusesc(Barzoi), care a trait 19 ani, nu a vazut in viata lui "bilute pentru caini".