| oanaoana63 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu cum se ingrijeste un bichon maltez?

Răspuns Câştigător
| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Este un caine care se simte foarte bine intr-un apartament, alaturi de un stapan iubitor, afectuos si care are suficient timp zilnic pentru a ingriji cainele. Are un nivel de activitate scazut dar nu refuza cand si cand o plimbare mai lunga. Are nevoie de socializare si dresaj.
Blana acestui caine necesita periaj si pieptanat zilnic si spalat regulat. Se va indeparta parul crescut in exces la colturile ochilor, in urechi, dintre pernutele de la picioare. Nu naparleste in mod obisnuit dar parul mort se inlatura prin periere. Parul de pe frunte se prinde cu o bentita sau fundita pentru a nu acoperi ochii. Petele de lacrimi pot fi sterse daca sunt inestetice cu solutii speciale.
CREDEMA SUNT EXPERT IN RASE DE CAINI! O SA MA FAC VETERINAR! A da... sa-ti traiasca micutul catelusi...ador rasa asta!

1 răspuns:
| DoarOana a răspuns:

Buna oanaoana63,
Bichonul Maltez necesita ingrijire zi de zi datorita blanii lor care trebuie pieptanata zilnic, spalarea o data la cel putin 2 saptamani, si desigur ingrijirea ochilor pentru ca au tendinta sa lacrimeze foarte mult. Ar fi bine sa ii cureti ochii de 2 ori pe zi. In caz contrar zona de langa ochi va avea o tenta mai maronie ca si cum ar fi tot timpul murdara. Este destul de greu sa ingrijesti blanita, mai ales pentru incepatori deoarece parul se deterioreaza repede. Mai ai aici ceva sfaturi (putine din pacate) http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/bichon-maltese
Pa, pa