| aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz a întrebat:

As vrea sa va intreb ceva.Acum in urma cu 2 luni am gasit un porumbel cu aripa frânta si fără coadă, probabil a fost atacat.Eu am avut grijă de el până s-a vindecat și a început să zboare prin casă.Eri l-am scos afara la plimbare prin ogradă a treia oară și el a zburat din mâinile mele pe acoperiș și a stat acolo vreo jumătate de ora după care a plecat și de atunci nu l-am mai văzut.Nu știu sigur cât de bine zboară. Unde credeți că a plecat și se va mai întoarce la mine pentru ca pe afară nu prea a fost și nu prea cunoaște locul. Dacă știți vă rog să-mi spuneți!

Răspuns Câştigător
| tintareco a răspuns:

Gestul pe care l-ai făcut în urmă cu două luni,este un gest extraordinar şi denotă multă empatie, acest sentiment, care, este din ce în ce mai rar întîlnit. Felicitări! Dacă prietenul tău înaripat are puţin sînge voiajor, se va întoarce la tine.Acum,îţi voi spune cîte ceva despre el.
Porumbelul voiajor(călător, poştaş) are o memorie foarte bună, este dotat cu un extraordinar simţ de orientare fiind capabil să se întoarcă acasă de la distanţe de peste 1500km. Cercetătorii spun că porumbeii voiajori se ghidează în drumul lor către casă după cîmpul electromagnetic al pămîntului sau după soare. Porumbelul voiajor, lansat departe de casă, este întotdeauna mînat de instinct să revină la cuibul său – omul a speculat acest comportament, şi astfel au apărut concursurile cu porumbei voiajori. Cele mai bune rase de porumbei voiajori s-au format şi s-au definitivat in Belgia, "ţara columbofiliei", unde există şi în prezent cel mai mare număr de columbofili.

| aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz explică (pentru tintareco):

Mulțumesc mult. Sper să se întoarcă

| tintareco a răspuns (pentru aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz):

Anunţă dacă se întoarce.

| aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz explică (pentru tintareco):

Numaidecât voi anunța!

| tintareco a răspuns (pentru aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz):

Ok.îţi ţin pumnii.

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Este posibil ca porumbelul s-a intors teafar acasa, dar nu isi va uita de binefacatorul care l-a hranit si ingrijit cand a fost atacat si ranit, cu siguranta se va intoarce ca sa vada pe salvatorul sau!

| aalonegirlabcdefghijklmnopqrstuvwxyz explică (pentru untu):

Mulțumesc mult! Sper să se întoarcă