| Anndrreiiutta a întrebat:

As vrea si eu un yorkshire terrier dar daca se poate fara bani. Eu sunt din Iasi si stau la apartament. As vrea sa stiu daca lasa par prin casa, cum se comporta si cam ce manca. daca imi raspundeti la aceste intrebari dau funda si cat mai repede daca se poate!

Răspuns Câştigător
| BluishAngel a răspuns:

Salut.
Pai in primul rand,ca orice caine lasa par, dar cu o ingrijire adecvata(pieptanat pentru ca are parul lung, iar cel de pe fata trebuie prins cu o fundita pentru a nu-i intra in ochi)poate avea o blana frumoasa.Se spune despre yorkshire-ul terrier ca,desi este un caine mic,este vioi si dornic de aventura, avand tendinta de "a-si crea probleme", fiind agresiv cu alte animalute.Sunt usor de educat desi pot fi uneori neascultatori si incapatanati.Pot fi de asemenea caini de paza excelenti. Daca este luat prin surprindere sau este sicanat peste masura poate deveni agresiv, dar de regula este tandru si iubaret.Are obiceiul de a latra mult, doar poate fi dezvatat usor. Yorkshire Terrier-ul nu este, in general, foarte tolerant cu copiii, dar ii accepta daca creste alaturi de acestia. Se intelege cel mai bine cu copiii de varste mai mari, mai linistiti. Sunt afectuosi si loiali familiei lor, dar pot fi agresivi cu strainii, daca nu socializeaza inca din copilarie. Dresajul nu necesita multa bataie de cap deoarece este un caine inteligent, dar este totusi greu de obisnuit sa fie curat.Cat despre mancare, poate manca orice, la fel ca orice caine.Mezeluri,carne si de asemenea, mancare speciala pentru catei.
Cam atat stiu despre yorkshire-ul terrier. Sper ca te-am putut ajuta.Mult succes! happy:*

1 răspuns:
| xlollypop a răspuns:

Eu am unul(are sase luni si eu il am de cand avea 2luni)nu a lasat deloc par pana acum desi ma asteptam sa o faca.rasa asta este unoscuta pentru parul lung dar eu l-am tuns pe al meu fff scurt pentru ca asa a zis veterinarul ca e mai bine.(a zis ca doar pentru concursuri e ca sa lasi parul lung).la inceput km primele 2-3 saptamana e bine sa ii dai doar bobite royal canin,apoi poti sa incepi sa-i dai branza,orez, rosi si morcovi fierti, meresi carnita poti sa-i dai doar sa i-o dai cu orez k nu e bine sa i-o dai goala. apoi pe la 5 luni poti sa ii dai bobite hills id.nu are voie ciocolata,ceapa, struguri, pere, carne prajita. poti sa-i mai dai supa si daca nu se simte cu burtica e f bun ceaiul de menta.la comportament sunt surprinsa deoarece e destul de cuminte:nu face prin casa, nu roade decat jucariile pe care le-am cumparat, afara cand il scot ma asculta sie ffff dragastos.succes in gasirea unui caine pe gratis, chiar daca e destul de greu.happy