| madysca a întrebat:

Astazi am gasit un pui de pisica lins de un caine noi ii cunoastem mama dar nu o mai accepta! Noi vrem sa o ingrijim dar nu avem deocamdata lapte.Cat poate rezista pisicuta fara lapte?(Are vreo cateva zile aproape o saptamana)

8 răspunsuri:
| Kennysa a răspuns:

Am avut 5 pisicute micute de cateva zile nici o saptamana si le-am hranit cu lapte intr-o seringa, dar am fost cu una la veterinar si a zis ca ar fi bine ca intr-un litru de lapte fiert sa pun o lingurita de miere, 2 lingurite de smantana si un galbenus de ou(atentie,pui doar gabenusul nu si albusul,si trebuie luat de la pet shop un biberon special pentru puii de pisica,daca il ti intr-o cutie trebuie sa aiba caldura(pune-i o sticla mare cu apa calda ca sa asocieze caldura mamei cu sticla si un ceas ca sa asocieze ticaitul ceasului cu bataile inimii mamei, daca il tii in casa mai bine il ti mai tot timpul in brate pentru a nu se simti singur, o pisica poate rezista fara lapte 1 sau 2 zile depinde cand a fost hranit ultima data dar mai bine te grabesti cu laptele, bafta!

| Kennysa a răspuns:

Am uitat sa iti mai zic ca trebuie hranit odata la 1 ora dar cu putin lapte, doar cat vrea ea sa bea, pe la 2 saptamani o poti hrani la 2-3 ore in functie de cand se scoala si miorlaie,du-te la medicul veterinar pentru un control sa vada daca este sanatoasa, succesc, mult noroc si daca ma poti tine la curent cu starea pisicii ti-as fi recunoscatoare id:dark.angel_girl_true,daca mai ai nevoie de ajutor ma poti intreba!

| whatevernvm a răspuns:

Buna, Mady!

Nu poate rezista mult. La varsta asta pisica nu poate manca altceva in afara de lapte, deci va muri curand.

Iti sugerez sa te duci si sa cumperi sau sa faci rost de putin lapte si sa o hranesti cu o pipeta sau cu o seringa fara ac.

Ai grija sa ii fie cald si bine, cel mai bine stai cu ea in parul tau.

Am si eu un pisoi (unul din ei)dar are aproape o luna, insa de mic nu a avut mama. L-am gasit cand avea cateva saptamani. Insa era mic dar invtase sa manance. Duce lipsa de mama lui si se cuibarea in parul meu crezand ca sunt mama lui, dupa care ma sugea la gat(pentru ca nu mai stia cum arata o mamela de pisica).

In felul asta o sa invete mult mai repede as manance, da-i cu putin lapte la bot sau cum am zis cu o seringa. Daca nu ai lapte o sa moara, la varsta respectiva altceva nu mananca.

Eu iti urez bafta la cresterea ei.

O zi buna!

| Nousername a răspuns:

Eu zic ca cea mai buna metoda este de a o duce la un medic veterinar,si ai cere sfatul. Poate o sa zici ca nu ai chef, sau ca nu poti, dar incearca. Poate salvezi viata micutului.E o viata in joc.

| HotChoclate a răspuns:

Da de ce un ii cumperi lapte?thinking

| JustLikeMe a răspuns:

Poate ca ar merge sa cumper niste lapte si sa-i dai cu pipeta sau cu biberonu

| allealexa1232 a răspuns:

Nu trebuie neaparat lapte matern poti sa cumperi niste lapte si sa ii dai cu seringa.Sunt sigura ca din bol nu stie sa bea asa ca metoda aceasta este cea mai eficienta pentru a trai. Sper sa traiasca si sa creasca mare!

| mariana_8785 a răspuns:

Pisicile micute nu mai pot trai mult si eu am avut o pisica care am reusit sa nu fie bagata in canal de un prost copil eu bagat mama si frati si surolile ei nu am avut ce sa i fac la acel copil asa ca i-am loat pisica si i-am dat o pallma numa pe ia am pututo salva si nu o trait numa 7 zile sau 8 nu mai stiu sigur pana in a 8 zis era deja moarta nu stiu daca va trai mai mult pisica ta dar iti tin pumni sa traiasca mult noroc incearca sa i dai cu tutu lapte