| UndiscoveredSoul a întrebat:

Eu si colega mea am gasit niste pui de pisica aproape nou nascuti. Au vreo 4-5 zile si n-au ochi. La adapostul de animale nu le primeste si incercam sa le mai tinem cate una la colegii nostri pana le apar ochii. Daca aveti vreo idee cum putem sa-i ingrijim as fi foarte recunoscatoare.

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Trebuie sa ii tineti la cald, dar sa nu se sufoce, totusi. indicat ar fi sa lasati peste noapte o lampa aprinsa deasupra lor, dar nu foarte aproape, ca sa nu le faca rau. Din 4 in 4 ore trebuiesc hraniti cu lapte special, pe care il puteti cumpara de la orice farmacie veterinara. Cel mai sigur este sa-i hraniti cu un biberon cumparat tot de la farmacia veterinara, insa daca vi se pare prea scump sau nu gasiti, ii puteti hrani cu o seringa. Ideal este sa bea cam o seringa, o seringa si jumatate cu lapte odata la 4-5 ore. Unii pui s`ar putea sa bea mai mult, altii s`ar putea sa nu vrea deloc, dar trebuie sa-i hraniti si pe aceia, fortat, pentru ca daca nu se hranesc deloc vor muri. Si asa, sansele de supravietuire sunt foarte reduse.
Va admir foarte mult ca ati facut gestul asta frumos de a`i lua in grija pe puii de pisica abandonati. Si eu am gasit vara trecuta 8 pui de pisica nou-nascuti, la buncar. Inca nu le cazuse cordonul ombilical si, evident, nu aveau ochi. Erau pusi intr-o cutie, in care am gasit 50 de bani. i-am dus pe toti la adapost si o fata de acolo i`a luat acasa si i`a ingrijit, dar in 4 zile au murit toti, unul cate unul. Puii asa de mici au nevoie de mama lor ca sa supravietuiasca, nu se pot descurca fara ea, oricat de mult s`ar stradui oamenii sa-i ajute.
Va doresc mult succes, tie si colegilor tai si imi doresc ca puii de pisica sa supravietuiasca. Te pup.

6 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Alexa,
Vad ca alinutza are un raspuns foarte complex deci nici nu mai am ce sa adaug. Am vrut sa te intreb insa daca esti sigura ca puii erau abandonati. Poate mamica lor s-a dus sa isi caute de mancare iar cand a ajuns lanaga pui nu i-a mai gasit. Esti sigura ca mamica nu mai avea grija de ei?
Ca sa fiu sincera nu cred ca vor supravietui pentru ca laptele cu care ii vei hrani nu este ca cel de la mama; laptele de la vaca este mult mai gras si provoaca diaree. Ai putea sa incerci cu lapte praf sau lapte de capra, dar laptele de capra e mai scump.
Daca te decizi sa incerci cu lapte te rog sa incerci sa eviti laptele de vaca.
Pa, pa

| Ra2wY a răspuns:

Gaseste un anunt pe internet al unui medic veterniar, sigur scrie si de ingrijirea pisicilor, cans sunt mici...

| UndiscoveredSoul explică:

Nu stiu cum erau puii dar cred ca erau abandonati deoarece ni i-a adus o femeie intr-o cutie. Femeia spunea ca ea i-a gasit intr-o sacosa.

| Bubbles17 a răspuns:

Din cate stiu eu puii de pisica/caine se tin intr-un loc destul de intunecat, cald si sa le dai lapte praf sau lapte obisnuit big grin

| vicecity8 a răspuns:

Eu iti voi spune o idee foarte buna. In primul rand tu trebuie sa aveti niste bani. Apoi cumparati 2-3 metrii de gard din metal (cel mai ieftin). Dupa ce il cumparati infigeti-l in pamant undeva unde stiti ca nu poate sa il strice nimeni (in spatele scolii; in curtea voastra) puneti castroane cu mancare, si in fiecare zi pueti sa ii vedeti si sa le dati de mancare si sa bea. Sper ca v-am ajutat catdecat. Eu nu sunt ca altii sa cer funda. Daca crezi raspunsul meu bun, imi dai daca nu este bun nu imi dai. Pa

| gredmaster a răspuns:

Daca as fi in locul vostru las duce la un copil care ii plac pisicile sau daca vreti sai tineti sugerez sa le tineti intr-un loc mai caldut