| GabyTzu_Gaby_1997 a întrebat:

astazi mi-am cumparat un catel Yorkshire Terrier si are 7-8 saptamani, vanzatorul cand mi l-a dat, l-a luat direct in timp ce era la supt. Cand am ajuns acasa am pregatit laptele praf si biberoul dar cand sa ii dau sa manance, in loc sa suga il lingea si intorcea capul. Nu prea stiu ce ar trebuie sa fac, cum sa procedez in aceste cazuri. Doresc niste sfaturi, va multumesc.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Pai, el poate sa manace normal, dar si sa suga ( sug pana ii lasa mama lor, dar asta nu inseamna ca nu pot si manca normal)
Deci pune-i lapte intr-o cutiuta sa bea, poti sa ii dai si mancare hrana speciala pentru caini dar pentru juniori - boabe ( este bogata in vitamine si minerale bune pentru ca un pui sa se dezvolte corect)
Suplimentar poti sa ii dai carne fiarta fara sare de pui/vita/curcan, lapte cu 1, 5 % grasime si branza nesarata. Dar suplimentar, baza sa fie boabele. La pet-shop se mai gaseste si suplimente gen batonase cu calciu, batonae in forma de os, etc.
Poti sa ii faci si un fel de ciorba ( nu ciorba de care manaci tu, nu ii face bine) cu carne de vita/ pui/ curcan ( dar fara oase si pielita, orez, morcovi, ardei, telina, pastarnac, verdeata si fara sare sau altfel de condiment.
Sper ca o sa ii faci deparazitarea interna ( constra viermisorilor) si vaccinurile, pana nu termina toat sechema de vaccin nu are voie sa iasa afara, pentru ca el nu prea are iminitate prea mare si se poate imbolnavi usor.

| GabyTzu_Gaby_1997 explică (pentru LaLaura):

Multumesc frumos pentru sfaturi.

| LaLaura a răspuns (pentru GabyTzu_Gaby_1997):

Nu ai pentru ce, sa ai grija de el.
O seara buna.

| GabyTzu_Gaby_1997 explică (pentru LaLaura):

O sa am. multumesc la fel.