| AndreeaAndree a întrebat:

Catelul meu are pete maronii (ca rugina). L-am spalat si nu se duc. Ce trebuie sa fac? P.S. petele le are pe picioaare (pe langa zona intima)

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Ori asa are el petele ori este o reactie alergica la ceva ori ceva mai urat, ca sa fii sigura si linistita du-l la un control.
Poate sa aiba acele pete chiar si pe spate dar nu se vad de blana.
E undeva la 20-30 lei consultatia, nu te costa mult.
Si intreaba veterinarul tot ce ai vrea sa stii.

Succes si O seara placuta! happy

9 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Poate ca asa e blana lui.

| ellutza a răspuns:

Spune si mie te rog ce solutie ai gasit? Si catelul meu e plin de pete si veterinarul tot incearca diferite tratamente pe banii mei... care nu ajuta la nimic

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că se confruntă cu o alergie, din cauza alimentatiei. Posibil sa-l "îndopi" cu ceva ce nu-i prieste. Sunt destule medicamente contra alergiei, la catei, ti le dă medicul veterinar. Eu ti-as recomanda ceva, dar mai bine sa-l vadă un medic. N-am vazut pata sa-ti spun sigur daca e alergie sau altceva. E altceva atunci cand vezi...
(Cum sa se ducă la spălat? Doar n-ai turnat tu vin rosu sau cafea pe el! E un suflet, nu un material de bumbac)

| AlbaAura a răspuns:

Daca nu se scarpina iar petele sunt nuantate doar ca o culoare putin mai inchisa, nu e nici o problema.Se datoreaza excesului de hormoni.In acea zona se poate ca pana si blanita sa se inchida putin la culoare datorita aceluiasi motiv.

| MyraGabrielle a răspuns:

O avea o alergie la ceva, de obicei acolo apar petele..., ai putea sa te duci la veterinar sa intrebi, dar mai intai fa-i o poza... daca nu i-al cu tine

| MUSIC10is10LIFE a răspuns:

Asa este blana lui! Ca sa vezi daca asa este blana lui, pune-i mana pe o pata si vezi daca e blana sau daca nu e blana! Daca nu e blana du-l la veterinar!

| RalucaIoana17 a răspuns:

Hmm...aici sunt mai multe motivehappy
De exemplu,catelul tau poate e in crestere,si ii apar diferite pete pe blanita,de exemplu,dalmatienii nu se nasc cu petehappyMa rog,stiu ca nu e dalmatian, dar ziceam asa ca exempluLlaughing Sau, are o alergie sau o iritatie. oricum, orice ar fi, du-te repede repede la veterinar ca poate o dai in complicatii!
Funda?puppy dog eyespuppy dog eyes

| Haidy a răspuns:

Cel mai bine, du-te cu el la veterinar. Nu-l lasa asa, poate fi ceva grav, sau poate asa e pielea lui. Dar mai bine merge la doctor sa fii sigura.

| Viollena a răspuns:

Exact aceeași problema e și la catelușa mea. Am fost la dr veterinar și mi-a spus ca saliva e foarte puternica, conține minerale. Nu știu ce sa fac în acest caz. Cum ați rezolvat problema?