| NoNameJunior a întrebat:

ce mananca perusii? dau funda.

Răspuns Câştigător
| αŁз a răspuns:

In salbaticie, perusii se hranesc cu semnite si parti verzi ale diferitelr plante, dar si cu o cantitate insemnata de proteine animale, provenind din nevertrebate. In captivitate, regimul trebuie sa fie unul bazat tot pe seminte, in special de mei si ovaz, iar ca harna verde sunt recomandate: foile de salata, lucerna, iarba proaspata sau muguri. Sunt, de asemenea, indicate si legumele rase, amestecate cu putine tarate de grau si drojdie de bere. Lipsa verdeturilor poate fi suplinita cu succes cu seminte de mei, orz si ovaz.
In magazinele de specialitate gasiti mixuri de seminte de cea mai buna calitate, semintele alcatuind circa 50% din dieta perusului. Si fructele sunt indicate, printre acestea enumerand: merele, grapefruitul, kiwi, mango, nectarine, portocale, piersici, pere, capsuni, rodie, prune. Dintre legume, preferatele perusilor sunt: morcovul, broccoli, spanacul si sfecla alba (nu de zahar).

5 răspunsuri:
| Cookie2275 a răspuns:

Eu imi hraneam perusul cu Trill, fructe(nu stiu daca te ajuta prea mult dar lui ii placea foarte mult piureul).

| Hikari a răspuns:

Depinde. Mancare de perusi, paine ( bine firmituri de paine ), morcovi si mar. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| anducool a răspuns:

Seminte de hamei. Dar poti sa mergi la un pet shop si sa cumperi mancare speciala pentru perusi. Pe cutie sunt desenati perusi. Nu e foarte scump. Stiu si eu pentru ca am un perusbig grin

| pisyboom a răspuns:

Regimul trebuie sa fie unul bazat tot pe seminte, in special de mei si ovaz, iar ca harna verde sunt recomandate: foile de salata, lucerna, iarba proaspata sau muguri. Sunt, de asemenea, indicate si legumele rase, amestecate cu putine tarate de grau si drojdie de bere. Lipsa verdeturilor poate fi suplinita cu succes cu seminte de mei, orz si ovaz.
(Se gaseste si la petshop mancare speciala de peusi)!

| andreea_2870 a răspuns:

Mananca seminte in general aceasta e hrana pe care se bazeaza dar daca vrei poti sa il alimentezi cu legume, fructe, plante in sensul iarba trifoi frunze de salcie, si mai mananc ape timp de iarna e recomandat de dat o lingurita d emiere in apa ca ca o vitamina pentru ei. in apa se pun niste granule speciale care de o bicei sunt doar pentru cine vrea de culoarea verde-iarba, albastru-apa sau miere, maro-boabe-seminte se pun cam la 2 saptamani. dar se pun in caz ca pleci undeva si nu le ajug boabele le pui ...pentru a nu face gainat prea mult incearca sa ii pui un pic de ulei de masline sau de sare pe seminte pentru a nu manca multa mancare odata si a nu face gainat de cat vreo 3 borbonele in mic. sper sa-ti fiu de folos. nu iuta; cum il inveti asa il ai pe viitor. eu sunt doctor veterinar si stiu am 10 papagali ca stau la casa si sa stii papagali sunt cele mai curate animale pentru casa.