| laurika890 a întrebat:

Bunahappy Cine imi poate da mai multe informatii despre Yorkshire-ul Terrier?

6 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

@wacko: 300 de euro? dar ce e ala, corcitura? Sincer vorbind, nu am vazut Yorkshire la pretul asta, poate doar in anunturi false pe internet. Un yorkie rasa pura incepe de la 6-700 euro pret calitate pet, poate ajunge la 2500-3000 euro unii (calitate show).

@laurika890: eu am o fetita de yorkshire in varsta de 6 ani, daca vrei mai multe detalii despre rasa&ingrijire, trimite-mi un mesaj si te ajuthappy.

| pinkypuffy a răspuns (pentru Emeraude):

Nu e adev un prieten a tatalui la dat p 10 mil si e rasa pura pura am vzt parinti si eu nu i-am vzt asa si nu i-am vzt de abia mari i-am vzt de cand avea 2 zile de abiawinking nu trebuie neaparat sa inceapa de acolowinking2500-3000 e spui aaahee hee) NU E ADEV si nu-mi spune ai o fetita si e rasa pura aa? si ai dat si 2500-3000 e aaa?hee heehee heehee hee de sti asa de multe offf

| florynnaa a răspuns:

Constitutia: corp micut, insa patratos, solid, vanjos
Blana: lunga si matasoasa
Culoare: culoarea otelului, cu nuante de auriu
Coada: uneori se taie, dar nu este obligatoriu
Capul: micut si dragut
Urechile: ciulite, in forma de v
Ochii: migdalati, inchisi la culoare
Origine: rasa Yorkshire a fost creata in perioada victoriana din terrieri Maltese, Manchester si Skye, precum si din alte rase, pentru a vana sobolani
Purtarea

Temperamentul: excelent, sunt foarte adaptabili - pot trai la fel de bine intr-un apartament sau la o ferma
Training: sunt usor de dresat, intrucat sunt caini inteligenti, dar s-ar putea sa fie nevoie de un specialist
Compania: sunt foarte buni cu copiii blanzi si cu batranii, au nevoie de companie in permanenta
Paza: da, sunt foarte protectivi
Galagios: pot fi, insa asta depinde de stapan
Abilitati speciale: foarte inteligenti si prind totul repede
Atentie la: se comporta bine cu alte animale, insa daca sunt lasati mult timp singuri, ar putea distruge obiecte, din singuratate
Ingrijirea

Nevoia de exercitii: sunt la fel de fericiti si daca se plimba 20 de minute pe zi, si daca merg kilometri intregi
Igrijirea blanii: trebuie periati zilnic si imbaiati o data pe saptamana; parul de pe cap trebuie prins intr-o coada palmier, pentru a evita sa le intre in ochi si sa le provoace iritatii; dintii ar trebui periati si ei regulat
Hrana: se recomanda mancarea uscata, pentru a pastra dintii sanatosi
Nevoi speciale: -
Sanatatea

Probleme mostenite: luxatii patelare, probleme ale sirei spinarii, ale ochilor, apa la creier, pietre la rinichi
De retinut: probleme ale dintilor, daca acestia nu sunt ingrijiti, cataracta
Statistici

Grupa: Toy
Marime: mica
Greutate: 1, 3-3 kg
Inaltime: 15-18 cm
Speranta de viata: 14-17 ani
Scurt istoric Caini Rasa Yorkshire terrier pup. fundita?

| Zady a răspuns:

Iubita mea si-a dorit unul foarte mult.sunt niste catei de rasa pitica, cu botul latos, sunt maro cu portocaliu, sunt enorm de dragalas si te costa unul in jur de 300 de euro

| andreeaaa1 a răspuns:

A fost folosit initial ca si caine utilitar, devenind mai apoi un animal de companie la moda in Anglia. Este o rasa de talie mica, cu inaltimea la nivelul greabanului de 15-17 cm, iar greutatea corporala este intre 3-3. 5kg. Yorkshire Terrier-ul uite cate o data ca este un caine foarte mic. Intotdeauna dornic de aventura si de a-si crea probleme, Yorkshire Terrier-ului nu-i este frica de nimic. Poate fi agresiv uneori cu cainii straini.

| lori15 a răspuns:

Constitutia: corp micut, insa patratos, solid, vanjos
Blana: lunga si matasoasa
Culoare: culoarea otelului, cu nuante de auriu
Coada: uneori se taie, dar nu este obligatoriu
Capul: micut si dragut
Urechile: ciulite, in forma de v
Ochii: migdalati, inchisi la culoare
Origine: rasa Yorkshire a fost creata in perioada victoriana din terrieri Maltese, Manchester si Skye, precum si din alte rase, pentru a vana sobolani
Temperamentul: excelent, sunt foarte adaptabili - pot trai la fel de bine intr-un apartament sau la o ferma
Training: sunt usor de dresat, intrucat sunt caini inteligenti, dar s-ar putea sa fie nevoie de un specialist
Compania: sunt foarte buni cu copiii blanzi si cu batranii, au nevoie de companie in permanenta
Paza: da, sunt foarte protectivi
Galagios: pot fi, insa asta depinde de stapan
Abilitati speciale: foarte inteligenti si prind totul repede
Atentie la: se comporta bine cu alte animale, insa daca sunt lasati mult timp singuri, ar putea distruge obiecte, din singuratate
Nevoia de exercitii: sunt la fel de fericiti si daca se plimba 20 de minute pe zi, si daca merg kilometri intregi
Igrijirea blanii: trebuie periati zilnic si imbaiati o data pe saptamana; parul de pe cap trebuie prins intr-o coada palmier, pentru a evita sa le intre in ochi si sa le provoace iritatii; dintii ar trebui periati si ei regulat
Hrana: se recomanda mancarea uscata, pentru a pastra dintii sanatosi
Nevoi speciale: -
SanatateaProbleme mostenite: luxatii patelare, probleme ale sirei spinarii, ale ochilor, apa la creier, pietre la rinichi
De retinut: probleme ale dintilor, daca acestia nu sunt ingrijiti, cataracta
Grupa: Toy
Marime: mica
Greutate: 1, 3-3 kg
Inaltime: 15-18 cm
Speranta de viata: 14-17 ani
fundita? big grin