| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

cn imi da si mie mai multe detalii despre monta la femele.am un husky de 11 luni cand am cumparato mi s-a zis ca a fost la monta la 7 luni dar nu a dato la mascul acum cand trebuie sa intre in calduri? si cum se maniesta.si cand o pot da la monta?

Răspuns Câştigător
| adishorMS a răspuns:

La 7 luni e cam devreme pentru. monta
maturitatea fizica la catei se realizeaza dupa 1an (sa nu fiu prost inteles maturitatea sexuala la catei e dupa 6 luni dar nimeni nu recomanda a se imperechea la primul ciclu)
cainii au doua cicluri pe an la 6 luni diferenta intre ele de obicei primavara si toamna perioada de estru dureaza 18 zile
In perioada de estru, catelusa ta poate parea nelinistita, usor distrata si mult mai alerta decat de obicei. Este posibil sa observi ca urineaza mai des si cel mai probabil vei observa modificari in comportamentul ei, cauzate de un dezchilibru hormonal, specific acestei etape. In aceasta perioada urina contine feromoni si hormoni care vor semnala altor caini ca femela este pregatita sa se imperecheze. Cel mai probabil va incepe sa isi marcheze teritoriul, urinand in cantitati mici pe diverse obiecte din casa sau atunci cand o scoti la plimbare.Cand o femela este pregatita sa se imperecheze, este posibil sa initieze interactiuni sexuale cu masculii, sa-si ridice partea inferioara a corpului in preajma lor, sa-si aseze intr-o parte coada si sa-si incordeze picioarele din spate.La inceputul perioadei de estru cateaua va avea secretii sangerii si organele genitale vor fi umflate. Cantitatea de sange care se secreta difera in functie de fiecare caine in parte. Atunci cand femelele ovuleaza si sunt pregatite sa se imperecheze, cantitatea de secretii va fi mai mica si mai transparenta.

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Daca a fost la 7 luni, la 13 luni mai intra in calduri.intai are ciclu cateva zile si apoi se poate imperechea.

| MihayAndrey a răspuns:

La cainii de talie medie caldurile sunt din 5 in 5 luni, iar la cei de talie mare din an in an. Monta o poti face dupa 1 an si 8 luni. Este inca prea mica femela.

| viotedy a răspuns (pentru MihayAndrey):

De unde ai scos asta? toti cainii sunt in calduri la 6 luni.

| MihayAndrey a răspuns (pentru viotedy):

Are you kidding me? nu stii sa citesti

| viotedy a răspuns (pentru MihayAndrey):

Cred ca tu nu stii sa scrii.caldurile la caini sunt dupa talie? o noua teorie.