| Dima_Ionut_1992 a întrebat:

Salut, o întrebare pentru cunoscătorii de câini
Am o cățelușa care a avut prima monta, bineînțeles nedorita dar nu a fost după mine, la vârsta de 7-8 luni, cu un câine care nu e din rasa ei
Acum are 1 an și 2 luni și urmează următorul ciclu de calduri, dacă o dau la un câine din rasa ei (husky) câini vor ieși de rasa pura?

Răspuns Câştigător
| yustme a răspuns:

Da sigur. dacă amândoi sunt de aceeași rasa.și vorbesc din experiența. Avem 8 căței acasă și am avut și eu o cățelușă care s-a împerecheat la vârsta așa mica și puii au fost ok.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista legatura intre cele doua monte.
Dar cum au zis si ceilalti, e prea devreme pentru imperechere, cainii ajung la maturitate la 1 an si 8 luni. Daca prima data a fost un accident, e pacat ca acum sa ii faci asta cu buna intentie. La urmatorul ciclu va avea fix varsta potrivita.

| zăGhost a răspuns:

Sfatul meu e sa mai astepti daca ea a nascut deja. Daca ai dat-o la monta si nu a fost geatanta, daca o imperechezi acum cu rasa ei, vor iesi pui puri.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Este prea cruda, iti bati joc de ea. Abia de la 1 an si 8 luni incolo este indicat. Puii nu vor fi de calitate.