| ariana2001 a întrebat:

Cum se numesc pesti care nu au nevoie de pompa de oxigen si de filtru?
Ps. dau funditawinking

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna, cam toti pesti au nevoie de pompa si de oxigen si de filtru, pentru ca au nevoie de aer in apa si apa sa fie curata, dar unii pesti sunt mai rezistenti, cum sunt betta, dar asta nu inseamna ca el nu are nevoie de oxigen in apa sau apa sa nu fie filtrata, asta daca vrei ca el sa fie sanatos si sa traiasca mult timp.

| ariana2001 explică (pentru LaLaura):

Multumesc! Crezi ca ari fi bine daca asi lua pompa de oxigen la un peste betta? Si daca il tin intr-un bol de 800 de ml are ceva?

| LaLaura a răspuns (pentru ariana2001):

Eu am un bol de 2 l si am 2 pesti, un molly si o zebra, si am si o pompa, dar nu o pun in functiune mereu, ci cam 4-5 ore pe zi, deoarece nu are nevoie de pompa mereu pentru ca ii schimb apa in fiecare saptamana, si folosesc pompa doar ca sa dea oxigen in apa.

| LaLaura a răspuns (pentru LaLaura):

Deci, pompa este prea puterinca pentru 800 ml de apa. De ce nu ii cumperi un bol de 2-3 l, el are nevoie sa inoate, in acel bol poti sa ii pui si o planta artificiala ca sa se simta ok.

| ariana2001 explică (pentru LaLaura):

Multumesc pentru informati...Si cred ca nu are imic daca in bol am o orhidee..bine e doar floarea nu si cu radacina.

| LaLaura a răspuns (pentru ariana2001):

Daca ti pestele cu floarea, da, are, este toxica pentru peste.

6 răspunsuri:
| awspam a răspuns:

A si sa nu pui paine in apa, ca ajunge filtrul de macina faina si ingrasi pesti de se ridica la suprafata cu burta in sus