| RoxanaDenisa a întrebat:

daca ar fi sa alegeti dintre un caine boxer si dintre un caine ciobanesc german ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| FataCuMinte97 a răspuns:

Eu as alege ciobanesc germanwinking

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel cu urechile ciulite, germanul pentru ca e mai frumos dar e bun si de paza, pitbulul la fel e dur dar e urat din pacate.

| Romanian a răspuns:

Ciobanescul german ar fi o alegere mult mai inteleapta decat un boxer.In primul rand, ciobanescul german are mult mai multe avantaje practice decat un boxer.Ciobanescul german e un caine "bun la toate",depinde ce antrenament ai dori sa-i aplici,asta daca vrei sa optezi pentru specializarea cainelui.Un ciobanesc german poate fi transformat de la caine utilitar,pentru orbi si handicapati,pana la caini specializati pe lupta de categorie medie, sau caini de protectie personala, categorie medie.Desigur,sa luam in calcul si faptul ca blana unui ciobanesc german este mult mai lunga si mai deasa decat cea a unui boxer, si asta il va proteja mai mult pe timp de iarna.De astfel, sa luam in calcul si valoarea estetica a cainelui. Unei fete i se potriveste mult mai bine un ciobanesc german decat un boxer.Si sa nu mai vorbim de temperament, care este o calitate transmisa genetic cainilor.Sunt sigur ca temperamentul unui caine ciobanesc va fi mult mai potrivit decat cea a unui caine tip "pitbull". Desigur, asta tine si de circumstantele in care a fost crescut cainele, precum si dresajul/antrenamentele aplicate cainelui. Sper ca te-am convins ca un Deutsch Sheperd(ciobanesc germa) e mai potrivit pentru tine decat un boxer.Desi,personal,iti recomand o corcitura de talie medie sau mare,sunt mult mai rezistenti si adaptabili decat cei de rasa pura sau semipura, lor nici nu trebuie sa le faci vaccinurile, daca ii hranesti si ii ingrijesti intelept.

| JoeTPU a răspuns:

Salut! Eu as alege Ciobanesc German:X:X:X
Funda?puppy dog eyes

| PiTbuLuL a răspuns:

Ciobanescul german imi place rasa asta dar mai mult pitbul si rottweilerhappy.

| Ela234 a răspuns:

Cainele ciobanesc german

| AnAnGeLWiThOuTnAmE a răspuns:

Ciobanesc german

| Schmetterling a răspuns:

Buna, eu iti recomand sa adopti un animal, deoarece sunt destule abandonate care sufera de foame si de frig, iar ele chiar au nevoi de cineva care sa le iubeasca si sa fie acolo pentru ele. Sunt destule pagini pe internet unde poti gasi diverse animale spre adoptie, exista chiar si pe facebook grupuri unde poti sa-ti alegi un animal aflat in suferinta, animal care odata a fost iubit de cei carora nu le pasa ca sustinand crescatorii de animale fac un rau celorlalte animale care provin dintr-o specie inferioara. De aceea unii se lupta sa implementeze o alta gandire, una mult mai deschisa celor care nu vad in fata ochilor decat animale de rasa. Sa stii ca nu conteaza rasa pana la urma, conteaza cum iti educi tu animalul, toate animalele sunt un suflet, indiferent de rasa.Aici gasesti unu dintre paginile care ofera animale spre adoptie, animale abandonate pe strada, animale care provin din crescatori, pe care crescatorii nu le mai vor din diferse motive. http://www.facebook.com/NewlifeforanimalsRomania?ref=ts

| vaiana a răspuns:

Dog german.

| baubomb55 a răspuns:

Pai... si eu cred ca as alege un ponei

| PDiana a răspuns:

Hmm... Sincer, as alege Boxerul... Stiu, raspund cam tarziu dar imi spun doar parerea. Dupa mine boxerul e mai inteligent, mai jucaus, iubeste mult copiii si pe ceilalti membri ai familiei. Are blana scurta, deci nu lasa mult par si nu prea da de furca atunci cand naparleste. In schimb, dupa parerea mea, ciobanescul german are blana mai lunga si mi se pare ca miroase mai urat. In fine, e alegerea ta, eu mi-am spus doar opiniawinking

| danuneori a răspuns:

Ciobanesc german

| TDU2 a răspuns:

BOXER...Este nun caine foarte frumos, are parul foarte scurt si iubeste foarte mult membri familiei.Sunt si niste buni caini de paza, si ar face orice sa isi apere familia

| iulya20 a răspuns:

Ciobanesc germa, e mai frumos big grin