| IoanaToy a întrebat:

E o poveste lunga. Deci, am 12 ani si de cand ma stiu vreau un caine. Tata are un prieten care are o catelusa. Ea are pui. Dar prietenul lui tata nu e in tara si a lasat catelusa la sora lui. Mama i.a scris un mesaj in care a intrebat.o despre pui. Am aflat ca sunt 400 lei. Problema este ca tata nu prea vrea sa.mi ia caine pt ca zice ca nu avem bani(desi avem destui, dar mama nu munceste) nu o sa am grija de el(dar mie imi place sa ies afara sa plimb un caine) si ca lasa par. Eu mai am si un hamster si un porcusor de guineea. Spuneti.mi ce sa fac? Chiar vreau un cacaine. Mie frica ca o sa intru in depresie pt k eu plang in fiecare zi pt k nam caine. Oare sa vand ceva? Dati.mi idei! Credeti ca femeia ar vrea sa.mi dea un pui in rate, tinand cont ca suntem prieteni buni cu fratele ei? Chiar sut ddisperata!

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Un caine este o responsabilitate uriasa, nu este ca un hamster sa il pui in cusca si sa stea acolo.
In afara ca trebuie sa ii faci vaccinurile deparazatarile si microcipatul ( care in total depaseste 300 de lei), are nevoie si de hrana adecvata ( cea pentru juniori este mult mai scumpa decat pentru adulti). Deci este un cost imens, plus ca la inceput o sa iti roada tot ce prinde prin cale ( ii cresc dintii) si o sa isi faca nevoile pe unde apuca ( deci trebuie sa strangi dupa el, si puii fac destul de des), si da lasa par ( eu perii in fiecare zi covoarele).
In afara de tot ce am spus mai sus, un caine este pe termen lung, al meu are 14 ani, in 14 ani nu prea am plecat de langa cainele meu, eu am avut grija, eu ma trezeam la 3 dimineata sa o duc afara ca avea probleme cu stomacul, eu ma invoiam de la scoala si facultate ca sa o duc de urgenta la un medic veterinar ca avea o problema de sanatatea ( si din banii mei au fost toate medicamentele pe care i le-am dat, si sunt scumpe, unele mai scumpe decat pentru un om).
Daca esti capabil sa faci tot ce am scris mai sus pe un termen lung, de peste 9 ani, atunci poti sa ii spui ca un caine te face mai responsabil, ca doar tu o sa il scoti afara, ca pui o parte din banii tai de buzunar pentru mancare, vaccinuri si alte medicamente ( care te asigur ca o sa iti trebuiasca) si ca este doar responsabilitatea ta.
Inainte de a iti face tie un moft, gandeste-te daca ai timpul, banii si maturitatea necesara sa poti sa ai grija de un caine, el nu sta acolo unde il pui si are nevoie de tine mereu ( dar mereu).

| BudX a răspuns:

Deci, eu cred ca ar trebui sa-l faci pe tatal tau sa inteleaga ca esti suficient de responsabila pentru a avea un caine, pentru ca asta necesita cateva responsabilitati, cum ziceai si tu trebuie plimbat, trebuie hranit etc.