| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a întrebat:

Eu am si pisici si catei. Cand aveau sub 6 luni le'am comandat gratis mancare + un ghid de ingrijire, de la Whiskas si Pedigree. A fost gratis, nu am platis nici macar taxa de transport.am vrut sa comand iar dar nu pot de mai multe ori. Sau obisnuit cu mancarea asta, nu mananca altceva... iar eu nu'mi permit zilnic, la 1 catea si 3 pisici mancare scumpa- e destul de scump a- ...granule + conserva.asa ca ma intrebam: nu siti vreun site de comandat monstre gratis de mancare, accesori sau jucarii pentru feline si canini? Sa fie gratis tot.Merci, Neverlyna

Răspuns Câştigător
| shalimar a răspuns:

Miaki, javra e un cuvant cam dur, nu crezi?
Neverlyna, cand iei un animalut sub acoperisul tau, trebuie sa iti asumi raspunderea pentru el si sa te asiguri ca iti permiti sa il intretii. Daca vroiai sa ai un animal de companie, trebuia sa te fi limitat la doar unul. Tu acum te plangi ca nu iti ajung banii pentru mancare, cand sunt inca pui.Cred ca stii ca pe masura ce cresc, mananca mai mult, nu? Nu o sa iti dea nimeni mancare gratis pentru tot restul vietii lor.
Spui ca, atunci cand aveau sub 6 luni le-ai comandat mancarea.Cat timp a trecut de atunci? Sa intelegem ca au facut foamea pana in prezent?
Uite cum faci ca sa nu dai o avere pe hrana uscata, care, apropo, nici nu o recomand. Ia adresa asta http://www.animalutze.com/......parate.php Faci retetele astea cum scrie acolo si nu vei avea probleme.Cat pentru pisici, sa stii ca sunt foarte multumite daca le dai pateu.
Eu am trei caini de talie mare si mijlocie:un amstaff, un lup si unul care e o incrucisare dintr-e un rottwailer si un mare danez, si mai am si o pisica distrugatoare in casa.La catei le dau in fiecare zi mancare umeda la conserva impreuna cu un fel de orez care se inmoaie in contac cu apa, ce mai contine si cateva crochete(nu stiu daca este ceva de genu in Romania, dar in Italia este un fel de mancare foarte recomandat si nutrient), si pentru alint, cativa biscuiti pentru catei. Iar pisica nu are mofturi, mananca in aceeasi masura mancare uscata cat si umeda si nu pierde ocazia sa cerseasca ceva cand stau la masa.Am avut ocazia sa mai iau de curand in primire un pui de rotwailer, dar a trebuit sa refuz, pentru ca deja cheltuiesc pe luna 200 de euro pentru mancare si jucarii.Ideea este ca eu stiam de la inceput cat timp si bani cere un animal de companie si a fost decizia mea sa ii primesc, cu simtul raspunderii.Stiam de la bun inceput cam cat ar trebui sa scot din portofel pentru mancarea lor zilnica. Tu ai privit doar partea frumoasa a lucrurilor, fara sa te gandesti la consecinte. Urmeaza sfatul meu, si daca tot nu reusesti, mai bine ai gasi alti stapani pentru macar o parte din ei.

11 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Tu ti-ai luat animale ca sa ti le hraneasca altii gratis? Daca nu te poti ocupa de ele, de ce le-ai mai luat?
Si in plus nu e asa scumpa mancarea respectiva. Pedigree junior costa vreo 8-9 ron/kg, iar whiskas vreo 10-12 ron. Sincer mie nu mi se pare mult deloc. Si daca nu-ti poti permite sa cumperi si conserva asta e. Lasa-i doar cu boabe in farfurie si vei vedea ca in 2 zile vor manca.
Si nu cred ca s-au invatat cu mancarea respectiva din o juma de kg de boabe si 2 plicuri de conserva (si eu am primit si stiu cat iti da).
Si mie mi-ar conveni sa-mi aduca la usa mancare pentru caine si pisica, dar asta nu se intampla nicaieri. Asta e, cand iei un animal te gandesti: ba am ce sa-i dai sa manance sau il iau sa-l omor cu zile si in chinuri?
Si sa-ti mai zic o chestie: daca vrei sa le dai chiar orice mancare gasesti la pet-shop hrana pentru caini la sac de 10 si 15 kg si costa 30 si 40 ron. Si cu siguranta gasesti si pentru pisici la 3-4 ron/kg. Le spui si lor frumos ca e criza si le lasi in farfurie. Nu sunt atat de proaste incat sa moara de foame ca nu au pedigree sau whiskas. Si in plus conservele de care zici tu, din Penny si Plus nu costa mai mult de 2 ron fiecare si au 400 g. Si daca ar manca numai conserva, o cutie de 400 de g ar trebui sa ajunga la 3 pisici 1 zi jumate sau 2 zile, iar o conserva de 400 de g ar trebui sa-i ajunga unui caine 3-4 zile daca ar manca doar conserva. Dar daca le dai si boabe rezulta ca ar trebui cu 2-3 conserve sa-i hranesti pe toti o saptamana.
Sunt atatea alte animale care manance probabil doar de 2-3 ori pe saptamana si cred ca au parte de cel mai mare ospat, si probabil 1/4 din copiii lumii abia au sa manance cate o felie de paine pe zi, si tu vrei mancare gratis toata viata? Nu crezi ca exista probleme mai mari pe lumea asta, decat acelea de hrani gratis animalele cu stapan?
Si pana la urma si eu sunt studenta si nu muncesc, dar nici nu cersesc mancare. Am vrut bichon, imi asum raspunderea crestii lui. Si daca asta inseamna sa-i iau boabe de 20-25 ron/kg asta, ma sacrific. Poate sunt zile cand eu nu cheltui pentru mine niciun ban, ca asa imi trebuie, am vrut caine, trebuie sa-l ingrijesc cum trebuie.
Asa ar trebui sa gandesti si tu, nu sa ceri mancare gratis.

| Sin a răspuns:

Ai primit o mostra gratis, acum ce mai vrei?
Sa fim seriosi, sunt si conserve pentru pisici la fel de bune si mai ieftine, nu trebuie sa fie neaparat Whiskas.
In plus imi vine greu sa cred ca pisicile si cainele tau s-au obisnuit sa mamance numai mancare din asta doar dintr-o mostra.Sigur le-ai dat sa manance astfel de mancare mai multe luni la rand.

| Sin a răspuns:

...Cine e Alin?
Intr-un fel Miaki are dreptate (mai putin partea cu javra), si ii inteleg perfect reactia.Suntem in criza, oamenii raman fara serviciu si mor de foame si tu dai conserve de peste la pisici.
Esti putin "fiztoasa" ca sa zic asa (ma refer ca ai pretentia sa iti hranesti animalele numai cu mancare special concepute pentru ele, conserve si etc cand ai alocatie, nu salariu)Pe scurt te-ai cam intans mai mult decat ti-e plapuma, dupa cum bine zice si shalimar.

Inteleg ca ii iubesti dar nici chiar asa! La pisicute poti la fel de bine sa le dai si paine cu lapte, la caine ciorbita buna cu paine pe care o face mama ta. Te asigur eu ca nu le sta in gat.Si daca fac mofturi, ii lasi asa pana mananca.Nici un animal nu e prost sa stea sa rabde de foame.Cand sunt infometati apare instinctul salbatic, cel de a gasi hrana cu orice pret si de a manca indiferent ce gaseste.
Nu e neaparat sa le dai in fiecare zi hrana uscata ca sa nu mai vorbim de mancare de fite : conserve.
Imi pare rau, nu mi-o lua in nume de rau dar mi se pare absurd ceea ce ceri si faptul ca vrei sa-ti rasfeti animalele astfel si pe gratis.Asa n-o sa ajungi nicaieri cu ei si o sa regreti tu mai tarziu cand parintii o sa-ti ceara sa ii dai spre adoptie.

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV explică:

@ Alin: Nu vreau neaparat Whiskas sau pedigree, orice...si nu a fost chair o monstra a fost un pachet.mai mananca conserve de peste dar si alea sunt scumpute le cumparam de la Plus sau Penny dar acum nu mai au si dau vreo 5 lei pe o cutie mica...nu imi permit.am alocatie nu salariu.
@ Miaki : Fara cuvinte

| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV explică:

Scuze, era "Sin", nu Alin...
Eu le dau astfel de mancare, locuiesc la tara. Celelalte mai mananca dar am o pisica pretentioasa.mama i'a cumparat aseara granule simple, a mancat dar parca doar de foame... o sa incerc sa o invat...am intrebat si eu
Si animalele nu sunt doar ale mele, dar pisica aia pretestiasa da :-(

Si iinca ceva: Nu toata viata oameni buni! Doar ca si eu si parintii suntem un pic in criza si asta ar fi fost o solutie... dar nu inseamna ca nu o sa le cumpar...ca si in intrebare: "asa ca ma intrebam"

| andreea1523 a răspuns:

Buna!happy
Pai trimite iar sa iti vina gratuit la whiskas si la pedigree!winking

| Noir a răspuns:

Moooama vrei totul gratis. ce naiba ...astia taie slariile, bursele si alocatiile noastre si tu vrei mancare gratis pentru.niste javre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miaki nu te mai da mare ca esti tu tare. Nu sunt javre nisteingerasi de animale.sigur tu ucizi si gonesti animale de spui asta...romania.fara inima... oricum, Neverlyna, ai fost norocoasa si nu cred ca mai gasesti oferte. conutua sa cauti, totusiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista astfel de site! Daca ar exista ar fi foarte bine si nu am mai cumpara de la magazin Whiskas sau Pedigree!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E fain de u ca ai un catel si trei pisici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se poate face asta? M-am uitat pe site-ul Whiskas dar nu am gasit nimic de genul acesta.
-sunt niste pisici in curtea vecina care mai vin in vizita pe la mine si nu mi-ar strica o pungulita cu pastile.