| AnielAn a întrebat:

Buna, iepurele meu are o problema. Era foarte energic, jucaus si se baga prin toate colturile din casa. La un moment dat s-a bagat sub pat si dupa un timp am vrut sa il scot ca sa ii dau de mâncare. Nu voia sa iasa asa ca am luat un bat. Nu l-am bătut doar am incercat sa il imping putin ca sa vina pentru ca mana nu imi incepea sub pat. Acum se sperie de oameni, sta doar intr-un loc si nu mai misca. Daca incerc sa il mângâi sare la mine. Am reusit cu greu sa il iau in brate pentru ca oriunde ma vedea fugea de mine. L-am mângâiat, l-am dat sa ma miroase ca sa aibă ii castig increderea, l-am luat in camera si l-am lasat sa se plimbe liber. Când il duceam in camera se simtea mai bine, aproape ca isi mai revenea dar când il duceam inapoi la fel. Se ascundea de mine si se pune intr-un loc si sta nemiscat. Nu stiu ce sa fac, nu stiu ce are.

7 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Tu - daca te-ai speria de cineva urias, si te-ai ascunde si te-ar impinge cu un bat sa te scoata de unde te-ai ascuns, nu ti-ar fi frica de el?
Apoi te-ar prinde sa-l mirosi, sa simti de aproape mirosul aceluia care te-a impins cu bățul... asa ti-ai castiga increderea?
Lasa-l pe el sa se apropie, da-i mancare din mana, apoi mangaie-l si fata bat si fara sa fugi dupa el.

| Iote a răspuns:

Poate cand l-ai impins cu batul l-ai ranit. Si il doare atingerea ta. Mergi la un veterinar.

| Sonia822 a răspuns:

Nu il mai duce o perioada in camera unde a stat sub pat, s-o fi gandit ca batul e sarpe. Lasa-l sa uite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,
Din câte se ştie, iepurele este un animal foarte fricos, care se sperie uşor şi care poate avea şi reacţii mai grave din cauza unei sperieturi. Poate a fost marcat de evenimentul cu băţul şi l-a perceput ca pe un "atac". Aşa cum şi câinii sau alte animale de companie tind să se sperie dacă te văd cu un obiect precum un băţ în mână (în cazul în care au fost loviţi de aşa ceva înainte) poate aşa s-a întâmplat şi cu iepurele tău. Ceva asemănător unei traume.
Nu am prea multe cunoştinţe în acest domeniu, dar eu cred că ar trebui să mai încerci să-l "îmblânzeşti" şi să-i recâştigi încrederea prin blândeţe şi prin a-i arăta că nu are de ce să se teamă, şi dacă nu se rezolvă, ai putea cere şi părerea unui veterinar. Este specialitatea lui, ar trebui să ştie şi asta.
Îţi doresc mult noroc, sper să se rezolve problema!?

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

E veterinar, nu psiholog laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sonia822):

Am urmărit emisiuni, cel mai mult din străinătate, în care veterinarul reuşea să identifice problemele ce ţineau de psihic (ex. traume) şi să le trateze prin medicaţie sau alte metode (recomandări) ^^
Un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=3_qQy0b-Cys

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nostri nu prea sunt asa happy