| KinderBeeeib a întrebat:

Astazi pe la 16:00 mi-am cumparat un baiat agapornis,pui.L-am lasat sa se obisnuiasca singur putin apoi cateaua mea l-a speriat si s-a darmat cusca si a iesit am facut in asa fel incat sa nu il sperii si eu si intr-un final l-am prins in mana a dat sa ma muste si l-am mangaiat usor si a renuntat la acea idee si l-am bagat in cusca si a fost cumintel.

Dupa un tiimp mai lung am incercat sa ii mai castig increderea : ii dadeam seminte din mana sa manance si nimic, incercam sa il mangai si nimic si intr-un final ma muscat.Nu stiu ce sa fac sa ii castig increderea sau pur si simplu sa nu ma mai muste si cand bag mana in cusca sa tipe.

Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Parca-l cumparase-i sambata, acum e azi la ora 16. ce-ti mai place sa fabulezi.

| Alecsander98 a răspuns:

Nu vei reusi niciodata sa imblanzesti vreo pasare intr-o zi. Trebuie multa rabdare. Si eu am avut un agapornis si am resut sa-l invat sa vine pe un creion dar de mangaiat nu am reusit. Acuma am un micul alexandru care vine pe deget, mananca din mana sau chiar din gura, si aproape ca pot sa-l mangai fara sa ma muste.
Daca vrei sa-l faci sa vina pe deget sau sa poti sa-l mangai, trebuie sa-ti bagi zilnic mana in colivie de cel putin 2-3 ori, incet chiar daca se sperie. Cu timpul vei reusi sa-l imblanzesti doar ca trebuie sa ai rabdare. Incearca sa petreci cat mai mult timp cu el si sa-i dai seminte printre gratii. Dupa ce reusesti sa-l obisnuiesti cu mana ( adica sa nu mai tipe cand bagi mana in colivie ) poti sa intinzi un deget in fata lui, sa-l mangai pe burta/piept ( acolo le place la ei ) si sa-i spui "sus" ca sa-l obisnuiesti ca atunci cand spui "sus" el sa se urce pe deget.
Sper ca te-am ajutat.