| Stellu a întrebat:

Imi poate spune cineva la ce greutate ajunge un Bichon Maltese pitic?

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Bravo Dolce! se vede ca esti informata! e adevarat, bichon maltese toy ii numesc samsarii de pe net care cer o caruta de bani grantandu-ti ca vor fi toy dar saracii catelusi sunt doar subnutriti pentru a fi cat mai mici! Un bichon maltese ajunge conform standardului impus de rasa la 3, 5 maxim 4 kg si la inaltimea de 25 cm maxim masculii, si 23 cm femelele, sub 19 cm sau peste 25 nu se mai incadreaza, peste 4 kg sau sub 2, 5 iar nu se incadreaza, asa impun site-urile de specialitate (sunt info din cate imi amintesc ca am citit, cred ca imi amintesc bine) am gasit si pe site-uri straine pentru ca si pe mine ma interesa acest subiect, deci e normal sa aiba max 4 kg, peste 4 nu prea e bine pentru un maltese dar atata timp cat nu il cumparam cu pedigree nu prea putem avea pretentii happy nu? Am tot intrebat in zilele astea si c greutate ar trebui sa aiba un maltese de 3 luni dar nimeni n-a stiut sa raspunda sad pe site-urile straine apare 1, 2kg la femele si 1, 4 la masculi.

3 răspunsuri:
| Giovanna a răspuns:

Ca sa ai niste informatii precise, uite:
http://www.canisakris.ro/index.php?pgn=caini_agrement&id=82
aici ai cea mai buna canisa din cluj! este vorba de lora's maltese
http://www.lorasmaltese.ro/aparitii_media_profilrasa.htm

| DolcE_7446 a răspuns:

In primul rand, da-mi voie sa te rectific si sa. ti zic ca nu este corect sa zici Bichon Maltese pitic. El se numeste Bichon Maltese si atat, pentru ca el este oricum o rasa de talie mica, fara sa mai adaugam noi apelative.
Revenind la intrebarea ta, un Bichon Malteze cantareste la maturitate in jur de 2-4 kg alteori si 5 este posibil, pentru ca nu este un aspect "batut in cui".
Fiecare catel cu personalitatea lui si cu istorica lui, depinde daca este Maltese rasa pura sau combinatii.
tongue

| DontHateMe a răspuns:

Si eu am vrut sa imi iau dar parintii nu imi dau voie. eu din cat am cautat lavreo 3, 4 kilograme