| MEandTHEWORLD a întrebat:

imi puteti spune si mie cum sa imi dresez cainele? va rog sa nu imi dati site-uri.fie ca voi i-ati dresat dupa site-uri fie ca nu va rog spuneti-mi cum ati procedat.ms

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

De fiecare dată când te vei simţi descurajată, aminteşte-ţi că totul trebuie luat pas cu pas. Iată, în continuare, câteva sfaturi care să te ajute în acest scop:

fă-ţi timp în fiecare zi să exersezi diverse exerciţii împreună cu câinele tău. Câinii au nevoie de disciplină şi consecvenţă, au nevoie să-şi simtă „liderul" întotdeauna aproape şi să capete încredere în acesta;

reţine că orice spui în preajma câinelui este perceput ca parte din dresaj. Aşadar, este foarte important să rămâi consecventă în ceea ce priveşte limbajul corporal, comenzile pe care i le dai, dar şi în ceea ce priveşte regulile şi limitele stabilite la început;

încă de la început, trebuie să-ţi stabileşti obiective clare. Trebuie să ştii foarte bine ce doreşti de la câine, pentru a nu-l face să devină confuz;

pentru a te asigura de succesul procesului de dresaj, este necesar să-i păstrezi atenţia vie tot timpul, să obervi atunci când se plictiseşte şi, în acel moment, să iei o pauză. Reţine că exerciţiile de dresaj trebuie să reprezinte o plăcere pentru câinele tău şi nu să le facă forţat;

pentru a împiedica plictiseala de care îţi spuneam la punctul precedent, este nevoie ca sesiunile de dresaj să fie scurte şi plăcute. De aceea, oferă-i recompense de fiecare dată când ascultă comenzile tale;

însă, înainte de a recurge la recompense, învaţă ce anume îi place mai mult. Fiecare câine este diferit şi ceea ce funcţionează cu unul nu este obligatoriu să funcţioneze şi cu un altul;

încheie fiecare sesiune de dresaj într-un ton optimist. Fă-l să se bucure de ceea ce face şi să-şi dorească să facă aceste exerciţii în fiecare zi.
Eu mi-am dresat cainii(un ciobanesc german si un pechinez) separat, cu mici recompense de carne, si am inceput prin comenzi simple.In timp ce mananca, striga-i numele ca sa asocieze venirea la auzul numelui cu o recompensa(mancarea). Sigur functioneaza la o saptamana dupa. Apoi, spune-i numele de la departare si zi "vino aici"(sa ai si niste carne/oase in mana).Si tot asa, nu-l pedepsi niciodata daca greseste, mentine contactul vizual si nu te apuca de dresat daca are sub 7-8 luni.Mult succes :*funda?

3 răspunsuri:
| VladPetcu a răspuns:

Deci eu incerc sa iti zic cum am dresat cainele unchiului meu.
1.Am luat mancare speciala de catei.
2.Il pui in fund si ii dai un biscuite dala.
3. repeti procedeul si va functiona.
4. Orice schema vrei sa iti iasa procedezi ca la pasii 2 si 3.

| PitBull21 a răspuns:

Multa rabdare te folosesti de jucaria lui preferata sau recompense cu mancare

| zazhen a răspuns:

Cel mai bun sistem de dresaj folosit pana acum de care am auzit eu este prin recompensa.Cand cainele tau face un lucru bun, il recompensezi cu un cubulet de zahar sau orice altceva ii place.Si atunci va stii ca daca face lucrurile comandate de tine va primi mancare.La mine nu a dat gres.