| Useria a întrebat:

Am 2 perusi: Kiru si Kira. Niciunul nu ma prea asculta, eu vreau sa ii dresez, caci am auzit ca sunt usor de dresat, nu vreau sa vorbeasca dar vreau sa ma asculte, se le fiu prietena, eu le vreau binle. Ei fac mult zgomot, as vrea sa imi dea un semn cand le e foame, sa le dau drumul si sa stau linistita in speranta ca sunt bine dresati si nu mananca florile mameilaughing dar nu ma asculta, amandoi fug de mine, si nu vreau sa ii dau la un "specialist in dresaj" ci vreau sa ii dresez eu. Cum pot face sa ii dresez, dati-mi un site ceva sau spuneti-mi voi cum sa fac asta, si la ce asi putea sa ii dresez, plus de a sta pe degetul meuhappy FUNDA+VOT pentru. cele mai bune sfaturi va rog mult.

Răspuns Câştigător
| alexghi a răspuns:

Perusi nu sunt ca si caini. nu poti sa le dai comenzi sa stea, sa faca semne sau altele. Dresajul perusilor se refera la vorbit.Am avut si eu perus si il luam pe mascul seara si ii dadeam drumul prin camera, se ducea unde vroia el si incepeam cu cuvente scurte dresajul. Dupa ce am incercat sa l dresez sa atasat de mine.Cand il scoteam din cusca nu mai zbura ca zapacitu, venea si se punea pe umarul meu sau nu ma mai musca cand vroiam sa l prind. dar uite un site pentru dresajul perusilor
http://www.eva.ro/......-6072.html
http://animaledecompanie.info/......erusi.html

http://www.animalutul.ro/......resaj/918/

1 răspuns:
| Deeutza2012 a răspuns:

Buna incearca sa nu fi prea directa cu ei incearca sa ii iei cu inceputul invatai ca nu le faci rau povesteste cu ei invatai sa stea pe umar si pe cap astfel nu vor ezita sa te creada prietena lor cat despre flori nu ii vei putea impiedica. Funda?