| xFaith a întrebat:

Fuunda big hug
Imi puteti spune cum v-ati dresat cainele? [ fara a`l duce la dresaj ]

Răspuns Câştigător
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Vreau sa spun ceva de ce va tot rugati sa primiti o funda? Asta nu inteleg deloc.
Acum intrebarea ta era cum iti poti dresa cainele fara sa-l duci la dresaji.Iti voi spune ca nu te va asculta din prima.
Dar tu trebuie sa inveti sa fii calma si sa ai un ton cat mai jucaus ci nu ingrozitor.
Pai cand vrei sa-i spui de exemplu "sezi" ii impingi funduletul ca sa iasa miscarea si ii dai o recompensa(biscuiti de exemplu ii poti da si pedigreee bobite mai exact).Si asa faci la fiecare miscare ii dai cate o recompensa.Si cand face ceva gresit nu ma refer la dresaj ma refer daca face pipi unde nu trebuie il certi dar nu-l bati.

1 răspuns:
| FuNdITaPeNtRuMiNe a răspuns:

Ce i-am spus eu aia trebuie sa faca ca de ex. i-am spus sa mearga dupa o sticla care era pusa in fata usii, si intodeauna cand intra cineva in casa ii spuneu sa se ridice in dou labe de mai multe ori exersam acest lucru pana se obisnuieste fundita te rog?>:*