| HustlerM a întrebat:

Iubitoriilor/ cunoscatoriilor de caini, imi puteti recomanda un caine de talie medie/mare pentru. familie (curte), dar care sa fie si bun de paza in acelasi timp? sau cel putin sa latre, nu neaparat sa muste. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| IubitorulDeAnimale a răspuns:

Iti recomand un bulldog american,talie medie,caini de familie foarte buni,foarte intelegatori,foarte buni cu copiii,sunt foarte buni caini de paza,e o rasa creata de fermierii din america pentru a prinde porci salbatici,animale feroce,cu coltii mari si ascutiti,asa ca bulldogi americani au o toleranta foarte mare la durere si sunt foarte viteji,au o putere incredibila in falci,trebuie socializati de cand sunt pui,nu tolereaza nici caldura excesiva,nici frigul excesiv,iarna, eu iti recomand ori sa il tii in casa, ori sa ii pui o haina, ori sa ii pui in cusca o patura si niste fan, sper ca te am ajutat

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caine bun, de il am eu in curte, in padoc special, ciobanesc carpatin, are 2 ani, dar nu intra nimeni in curte, fara sa strige macar de 3-4 ori sa ies eu, tata, mama afara happy. Iti arat niste poze daca vrei pe pm, este agresiv, ori ciobanesc mioritic, ori carpatin, nu caucazian ca este extrem de agresiv, prea agresiv, iar daca Doamne fereste gaseste cumva sa scape din acel tarc, nu trebuie pus pe lant nici ceilalti 2 ciobanesti, este grav, scapa, si face foarte multe ravagii, poate sa sara peste 2 metri inaltime, sare la lume si etc. Pe cand ciobanescul meu, il plimb eu pe afara, are zgarda, botnita si ham, pentru ca pe afara, chiar daca un caine de rasa, nu face nimic in exterior, preventiv, daca il lasi liber sa aiba botnita de fier, ca sa nu poata sa muste, asa doar zgarie sau se napusteste asupra acelui om.
Iar de facut vaccinuri la timp, microcipat, mancare buna, apa suficienta.
Poti avea si un rottweiler sau ciobanesc german, altceva nu recomand!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciobanesc german

| dolceromania a răspuns:

Ciobanesc caucazian.

| florinflorescu a răspuns:

Buna, eu iti recomand labradorul, este un caine foarte inteligent si jucaus, trebuie un pic educat. desi multi spun ca nu este caine de paza, eu din experienta iti spun ca este, latra si te apara, este mai devotat decat alti caini, de aceea este folosit pentru oamenii dezabilitati. crede-ma ca se bate si cu o haita de caini, al meu fiind mascul, cred ca asta conteaza mult.

| Maria1100 a răspuns:

Recomand Amstaff

| desteptTPU a răspuns:

Eu ti-as recomanda caine-ciobanesc.