| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie mare de ajutor sa aleg rasa de caine. In trecut am luat un Beagle fara sa ne interesam deloc despre rasa si desi l-am iubit enorm, am avut de lucru din cauza asta.

Acum cam astea sunt caracteristicile importante pe care as vrea sa le aiba: Sa faca paza (sa latre nu sa muste sau sa fie agresiv), talia medie sau mare, sa nu fie foare energic (Beagle-ul scotea sufletul din noi), sa fie ascultator si atasat de familie (o da, intr-o familie in care sunt si batrani). Sa poata dormi iarna afara.
Si poate sa nu aiba blana foarte pretentioasa, dar asta nu e neaparat. Iarasi optional daca ar putea sa stea cateva ore pe zi singur (4-5) fara a face dezastru sau a evada

15 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

rotwailer, pitbul, amstaff, boxer, nu rezista afara iarna.trebuie ceva cu par lung.un ciobanesc ti-ar place? cel german e cam prost urla mereu.carpatin sau moldovenesc?

| anonim_4396 explică (pentru viotedy):

Vai, nu stiu, acum am inceput sa ma uit si la ciobanesti, nu stiu care ar fi mai potrivit. Asta ar trebui sa fie un cadou pentru tata, dar acum as prefera sa mi-l faca mie surpriza pentru ca eu nu ma pot decide...

| PiTbuLuL a răspuns (pentru viotedy):

Cum nu rezista afara? Asta poate o crezi tu eu am 2 pitbuli si un rottweiler si afara ii tin au custi si le tine de calda in custi au fan si o patura si nu i-am vazut niciodata tremurand.Ii mai tin cateodata cand e foarte frig inauntru dar in rest afara.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Ia-ti un sainbernard

| PiTbuLuL a răspuns:

I-ati un pitbul sau un rottweiler.Sunt niste caini jucausi destul de energici cand sunt pui isi iubesc extrem de mult stapanul si-ar da viata pentru el.Nu sunt pretentiosi la mancare cand is mici adica pui sa nu-i lasi iarna afara dar cand sunt mari nu ai treaba au o rezistenta foarte mare.Sunt niste caini de paza foarte buni.Eu am 2 pitbulli si un rottweiler nimeni nu mai intra in curte de cand ii am sau cand mergi pe strada cu el/ei toti se feresc in stanga sau in dreapta nimeni n-are curaj sa se aproprie de tinebig grin.Cand mergi cu un pitbull in lesa e ca si cum ai merge cu o armabig grin.

| MihayAndrey a răspuns:

Un amstaff. Daca este educat cum trebuie, va fi iubitor, loial si va face paza exact cum vrei tu. Nu este peretentios deloc, doar ca trebuie sa ai +18 ani si sa stii sa il educi.

| HaRaANdReI a răspuns:

Iati un chau chau. Cei mici sunt foarte dragalasi.http://www.google.ro/......tp?/search

| Gabitza11 a răspuns:

Stai la casa sau apartament?

| anonim_4396 explică (pentru Gabitza11):

Casa, dar cu o curte nu foare mare.

| Gabitza11 a răspuns:

Perfect! Eu zic sa-ti iei un Labrador, am si eu. A stat aproape toata iarna afara si nu a patit nimic(sunt foarte rezistenti).Se ataseaza foarte repede de oameni, mai ales de copii, dar daca il lasi undeva mai multe saptamani fara sa te joci cu el se ''supara'' si nu mai vrea sa manace(este o rasa de caini foarte inteligenti si simte cand nu este iubit). Despre lasatul singur acasa, nu stiu ce sa zic... daca pleci si l lasi singur asigura te ca ai strans toti papucii de pe jos, si nu ai lasat hartii sau servetele in locuri in care poate ajunge. P.S Le place sa inoate si sunt caini care nu musca, doar latra (in general vorbind).

| anonim_4396 explică (pentru Gabitza11):

Multumesc happy Ma refeream sa-l las singur in curte, nu in casa. Ma gandeam si eu la rasa asta, dar am auzit ca nu face deloc paza, dimpotriva e chiar prietenos cu strainii. Eu as vrea sa latre si sa ma anunte daca cineva necunoscut vrea sa intre in curte/casa. Al tau cum e in privinta asta?

| Gabitza11 a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine au venit in vizita niste prieteni de familie si nu stiam cum sa l faca sa nu mai latre, sau am iesit afara si a trecut pe langa mine un om beat, crede ma, te va apara de cei care nu ii inspira incredere.

| Gabitza11 a răspuns:

Eu cred ca e perfect pentru ce vrei tu, dar sunt cam scumpi.

| anonim_4396 explică (pentru Gabitza11):

Sincer, asa m-a incurcat in tote rasele pe care le-am cautat pana acum, ca pretul este ultimul lucru care conteaza. As vrea numai sa fie un caine potrivit care sa se simta bine cu noi si noi cu el.

| Gabitza11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai cauta informatii pe internet. Daca vrei sa ti cumperi un caine trebuie sa te gandesti bine, eu sunt foarte multumita de alegerea facuta, nu regret. A mea(e fetita) are cam 3 luni si mi a schimbat viata, s a atasat foarte mult de mine... eu zic sa vorbesti si cu ceilalti membrii ai familiei...