| Adișa_9127 a întrebat:

Joi imi voi cumpara un catel caniche toy numai ca are intrtre 6-8 saptamani si nu stiu cum as purtea so ingrijesc adica ce manare sa ii dau sau si alte chestii din astea.Mersii mult:X:X

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna Adisa,
Ar trebui sa stii ca caniche toy ajunge la maturitate la 1-3 kilograme si va avea undeva pe la 20-35 cm. Acesti caini au nevoie de multa miscare, asa ca daca ai timp sa iti iei catelul la plimbari lungi e foarte bine in special daca ai de gand sa il ti in apartament. Blanita lui creste foarte repede asa ca va trebui sa il tunzi undeva la un interval de vreo 1-3 luni. Dintii lor sunt destul de sensibili asa ca va trebui sa le oferi ceva atentie, ai putea de asemenea sa folosesti dentastix care il poti cumpara la pachet (Pedigree) sau de la Pet Shopuri. Urechile trebuie sa le cureti o data pe saptamana si gherutele vor trebui de asemenea taiate (daca il ti la curte si cainele sta tot timpul pe beton nu e necesar pentru ca se pilesc singure- daca il ti in apartament vor trebui taiate cand devin prea lungi).
Te sfatuiesc sa dai o mare importanta ingrijirii blanii si a urechilor ca sa nu aiba infectii ale urechilor sau otita la care este predispus.
Nu cred ca o sa ai probleme in relatia stapan-caine pentru ca sunt destul de ascultatori si vor sa ii faca stapanului pe plac. Important este sa socializezi cu el de cate ori ai ocazia.
*Am uitat sa spun ca nu o sa ai mult de curatat (la blana ma refer) pentru ca caniche toy nu prea naparlesc si atunci cand o fac nu lasa prea mult par.
Ai intrebat cu ce o poti hrani. Poti sa incerci Pedigree (sau Royal Canin) pentru junior cu pernute sau mancare umeda de la Pedigree. Daca nu iti permiti una asa scumpa poti sa incerci Darling (bobite) sau orice altceva. Oricum, la 8 saptamani e destul de mare dar ai putea pentru inceput sa ii pui bobitele in lapte si sa astepti cam 30 minute pana se umfla bobitele ca sa le poata manca mai usor.
Mult succes si sanatate noului membru al familiei!
Pa, pa

6 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu cred ca sunt pretentiosi la mancare.Cel mai important este sa ai grija ce ii dai pentru varsta asta frageda.Cel mai indicat ar fi sa te duci la veterinar sau la un Pet Shop si sa intrebi acolo ce trebuie sa-i dai de mancare.Dar dupa mine la acesta varsta ar fi bine sa-i dai bobite(Royal Canin am auzit ca sunt cele mai bune)ar fi bine sa-i iei bobite mini.
Da-i ciorbica cu paine sau cu biscuiti. Ceva mai moale nu doar tare ca bobitele.
Ai putea citi si asta: http://www.caini-de-vanzare.ro/......e-46.html.
Pa,pa!

| Tourniquet a răspuns:

Adisa, nu-i lua Pedigree. Sub nici o forma! Iai Royal Canin. Mancare gatita ii poti da orez fiert cu pui fiert (NU oase!), carne de miel/vita fiarta, morcov crud/fiert, mar. Poti sa te informezi pe www.animale.ro. Fa-ti cont, dai pe forum, la caini si cauta un topic de Caniche Toy, daca nu e deschizi tu unul.
http://www.latifa.ro/caini/rase/poodle-caniche-toy
http://www.animale.ro/caini/pudel

Crescator este serios? Are canisa? Cainii sunt de rasa pura cu pedigree + drept de monta? Puneti intrebari multe daca vrei un caine de rasa pura.

| candygirl a răspuns:

Ai putea sa mergi la un magazin de animale si vanzatorul sau vanzatoarea de acolo va fi foarte incantat/a sa te ajute happy. si te poate ajuta sa ii cumperi tot ce ii trebuie happy.

| Adișa_9127 explică:

Multumesc Oana:*.Si eu ma gandeam sa ii cumpar pedigree sau royal canin am inteles de la o prietena ca sunt foarte bune.Mai astept raspunsuri iar daca nu mai este niciunul la fel de folositor ca al tau iti dau fundita promit:X.Pa-pa.

| Adișa_9127 explică:

Buna Kristen da este rasa pura +pedigree i-am vazut si parintii asa ca am incredere iar in cursul zilei de azi am fost si m-am interesat la un medic veterinar si mi-a spus ca pedigree-ul este ca un fast-food pentru el.Mie mia recomandat royal canin si da mi-a spus si de manacarea gatita sa nu ii dau oase ca nu ii fac bine si mia mai spus si de ciocolata ca nu am voie sa ii dau deoarece poate fi letala pentru ei in cantitati mari dar si in cantitati moderate poate provoca anumite complicatii.Mss mult:*.Sa ai o zi buna:X

| xAndraa23 a răspuns:

Buna. Uite eu vreau sa-ti pun o intrebare. Si eu doresc sa`mi cumpar un caniche toy dar nu stiu de unde. Ma poti ajuta si pe mine? puppy dog eyes