| IsaBeLLaa a întrebat:

la mine in fata casei am o pisica alba cu negru,, e foarte draguta si nu stiu cum sa o fac sa se apropie de mine,, adica sa o pot mangaia nu ma lasa sa o ating pentru ca fuge. i-am dat sa manance ceva ce aveam si eu pe aici.si vreau sa imi dati un sfat va rogpuppy dog eyes dau fundita

Răspuns Câştigător
| Gabriela343 a răspuns:

Pai,starigai mereu pis`pis`pis, si mai incearca cu mancareawinkingdai pune niste lapte in fata casei, si o sa vezi ca o sa vina pana la urmawinking

10 răspunsuri:
| SnowBella a răspuns:

Trebuie sa ai rabdare, sa incerci sa te apropii de ea usor, fara miscari bruste. Nu te uita in ochii ei si nu zambi pentru ca, daca iti vede dintii, considera ca o ameninti. In schimb, clipeste`i des si vorbeste`i cu un glas linistitor. Daca fuge, nu te duce dupa ea imediat, stai vreo 10 secunde, ca sa nu`i dai impresia ca o urmaresti. Multa bafta!

| MMihai a răspuns:

Animalele maidaneze pot avea boli, purici, căpușe, etc. iar pisicile zgârie și mușcă și mai bine o lași în pace, poți să îi lași ceva mâncare, dar atât.

| venusdoom a răspuns:

Fiind salbatica nu poate fi imblanzita prea usor...pentru o perioada mai lunga o sa trabuiasca sa te multumesti sa o privesti de la distanta, adica o sa i lasi mancarea dar nu trebuie sa stai prea aaproape de ea.si in fiecare zi. putin cate putin te apropii de ea pana cand pisica o sa ti castige increderea si nu o sa se mai sperie de tine si atunci o s o poti mangaiabig grin funditabig grin?

| Isabellaღ a răspuns:

Cu timpul o sa prinda drag! Daca te duci si ii dai mancare si zici catrea ea pis pis...o sa vezi ca nu o sa mai fuga.Asa am facut si eu si mi-a luat destula vreme sa prinda drag de mine si sa nu ii mai fie frica, la un momendat cred ca era a mea ca si statea prin curte la mine.Eu ador pisicile, eu am 4big grin.Si toata ziua ma joc cu ele. Sper sa reusesti!

| MasterOfDisaster a răspuns:

Probabil saraca pisica e batuta, sau ceva de genu si nu are incredere in straini.
ia o coaja de paine si incearca sa o ademenesti langa tinewinking.
dar stii. poate avea purici.

| IsaBeLLaa explică (pentru MasterOfDisaster):

Nu stiu...big grin nu are purici nu e batuta e a unei vecine:d si cu coaja de painelaughing am incercat cu carne dar n-a merswinking mersi oricum:*

| Reiatsunami a răspuns:

Arunci de la balcon o plasa sau o patura pe ea. cineva sa fie jos sa sara pe ea si sa o inhate.

| cristina_2603 a răspuns:

tine mancarea in mana si scutura usor mana in timp ce o stigi pisi-pisi

| Helby a răspuns:

Pai in primul rand pisica aia nu o sa se apropie de tine asa usor. Pentru asta iti trebuie timp, si foarte multa rabdare.
Cel mai bine este pentru moment doar sa o hranesti si cu timpul isi va da seama ca esti inofensiva.
Pe parcurs te va lasa sa te apropii de ea, dar nu fi prea grabita.
Intotdeauna cand te vei apropia de ea incearca sa te apropii doar cu o mana in timp ce tu stai pe vine. Adevarata frica a pisicilor fata de oameni se datoreaza marimii acestora. Daca tu vei incerca sa te apropii de ea fara sa faci zgomot si cu pasi incepti nu te va respinge.
P.S.:A mers pentru mine.