| Ramo137 a întrebat:

Buna! M-am gândit sa imi iau ca animal de companie două rate pui, maine vin.
Insa nu stiu prea bine cum sa am grija de ele... ce mananca? Paine si iarba au voie? Fructe si legume? De care?
Va rog dati-mi detalii daca va pricepeti cu ratele.
Si inca ma gandesc la nume, ceva dragut dar mai ales funny.
Mulțumesc

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cand iti iei o astfel de responsabilitate, trebuie sa te gandesti ca fac si multa mizerie in urma lor. Daca esti la curte ai un avantaj, dar sa stai la un apartament si cu pasari de curte, nu o sa fie alegerea cea mai buna. Daca ti-a picat cu tronc sa cresti asa ceva in apartament ca sunt sigura ca ai fost fermecata de vreun videoclip de pe Youtube, te interesezi pe internet de cresterea lor, asa se face cad vrei sa cresti ceva ceea ce nu stii. La magazinul Agroland se gaseste mancare si recipieti de hranire pentru pasari. Asa cum si animalele de companie fac purici si acestea fac la fel, astfel ca la medicul veterinar exista solutii de eliminare a acestora. Cand pui o astfel de intrebare pe TPU, este normal sa primesti diverse raspunsuri contra, iti asumi!
Atat la rate si la gaini sunt pe categorii, unele se cresc doar pentru oua, altele doar pentru carne si alte sunt mixte oua si carne. Exista rate care nu macane, nu sunt galagioase, acestea ti le-as recomanda cele Lesesti https://agri.shop/......bobocilor/

Si inca o chestie care trebuie sa o iei in considerare, daca locuiesti la bloc, ti-ai pus intrebarea daca ai autorizatia de a creste pasari de curte intr-un apartament? De regula cresterea pasarilor -altele decat cele de companie, este interzisa in imobile
daca exista proprietari prejudiciati mai ales de zgomotele cocosului, acestia sunt indreptatiti a sesiza oficial presedintele de asociatie care sa desfasoare demersuri la nivelul proprietarului in cauza, in scopul analizarii variantelor care sa conduca la indepartarea disconfortului.

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Mersi... stau la curte, dar sunt si pisici, momentan stau sa le pazesc de pisici cand le dau drumul in curte. se balacesc in apa, mananca aproape orice, am si mancare speciala pentru ele. Nu sunt lesesti, macane, dar rar... sunt inca putin sperioase dar sau m-ai obisnuit sa nu se sperie cand vin la ele.
deja incepe sa le creasca pene, dar au si mult puf inca. da fac mizerie, am gasit momentan sa le tin in albie si o curat zilnic. sunt cuminte, fac si baita zilnica si le place mult apa.

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Mananca din palma lejer fara frici, cum am zis nu vreau sa le mananc rolling on the floor sa le omor, sau altele, ci sa le rasfat si da, a fost putin de furca cu ele cu mizeria, dar cand cresc pot sa le fac afara un fel de cotet sa stea acolo. baiatul mananca foarte mult si fetita mai putin, el s-a dezvoltat mai repede, fetita face piu piu / mac mac, e galagioasa de obicei.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ramo137):

E bine atunci, nu aveam de unde sa stiu. Vezi ca gainatul il poti folosi ca si ingrasamant la orice ai in gradina, poti citi mai multe despre asta pe internet (cum se aplica)

| Sophieka a răspuns:

De ce te angajezi intr-o responsabilitate de care nu ai habar?

De ce ti-ai luat aceste doua suflete daca nu te-ai informat si pregatit despre ingrijirea lor?

Nu sunt jucarii, sunt fiinte vii la fel ca si tine.

Sper sa ai grija de ele... Poti cauta pe google : Ingrijirea puilor de rate.

| Ramo137 explică (pentru Sophieka):

Bună mă așteptam la acest gen de mesaje.
mulți oameni își au rațe să le omoare și să le mănânce eu le iau ca animale de companie, sa am mare grijă de ele, să le iubesc și să trăiască cât mai mult

| Sophieka a răspuns (pentru Ramo137):

Buna

Ma bucur foarte mult daca spui ca le doresti pentru companie ♥

Sanatate si multe zile impreuna ♥

| Ramo137 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc
deja s. au obișnuit în casă au apă mâncare și un loc să se bălăcească si sa doarma, din păcate sunt foarte speriate și de abia pot să le ating să le mângâi. sper că o să se obișnuiască cu mine...