| ChristinaSinger a întrebat:

Ma numesc Rebeca si acum 2 zile mi-am cumparat un peruş care este pui. Din greseala ..azi l-am scapat si a picat sub mobila asa ca tatal meu a trebuit sa mute mobila. Cand a mutat-o a iesit el singur ..si cand tatal meu a incercat sa il prinda...papagalului i-a cazut 2 pene de la coada... cele mai lungi de culoare verde albastru! E grav?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca a curs putin sange din locul in care penele au fost smulse accidental, tamponeaza acel loc cu betadina spre a nu se infecta ( cu ajutorul unui betisor de curatat urechi inmuiat in betadina).

p.s. In link gasesti mai multe informatii despre ingrijirea perusilor :http://forum.softpedia.com/......ge__st__18

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Poti sa-ti faci martisoare cu ele, in rest nicio problema!

| PetriceGabriel a răspuns:

Si mie mi se mai intampla la porumbei sa ai aghete uliul si sa ramana fara cateva pene, dar de obicei cresc repede, la fel cum erau. In cel mai rau caz, poti pati sa creasca pene hidoase in loc, sau sa nu mai creasca deloc. Asta se mai intampla daca tragi penele care sunt in crestere.